Bakterie oraz inne mikroorganizmy towarzyszą nam na każdym kroku. Odkąd nasiliła się fala alergii, wiedza na ten temat znacznie się rozpowszechniła.
Gdzie znajdują się mikroorganizmy w naszym domu
Chociaż czasami trudno nam w to uwierzyć, mikroorganizmy towarzyszą nam podczas każdej czynności wykonywanej w domu oraz poza nim. Ponadto podczas każdego posiłku, a nawet picia wody pochłaniamy je do swojego organizmu. Gdyby każdy z nas mógł zobaczyć ten mikroskopijny świat, moglibyśmy odczuwać lęk, a nawet niechęć do jedzenia.
Bakterie występujące w domach to:
- Salmonella, Bacillus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes – znajdują się one na mrożonej, jak również świeżej żywności;
- Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus, Bacillus, Proteus – lubią wilgotne miejsca, jednak znajdują się wszędzie, ze względu na to, iż pochodzą głównie z naszego ciała;
- Roztocza – znajdujące się na łóżkach, pościeli, meblach, wypoczynkach;
Jesteśmy zatem otoczeni ze wszystkich stron przez bakterie oraz mikroorganizmy, z którymi cały czas toczymy nieświadomą walkę.
Dezynfekcja w domu
Decydując się na zabieg dezynfekcji, musimy pamiętać o tym, że mikroorganizmy oraz bakterie z czasem powrócą, dlatego też takie działania należy powtarzać cyklicznie. Do niedawna, taki zabieg był niebezpieczny dla otoczenia, a teren na którym się odbywały, na jakiś czas był wyłączony z użytku. Na szczęście, wzrost świadomości na temat powiązania powstawania alergii z drobnoustrojami spowodował, że stosuje się tzw. ozonowanie, które nie jest inwazyjne dla ludzi oraz zwierząt. Metoda ta jest bardzo łatwa, szybka oraz bezpieczna, dlatego też, specjaliści coraz częściej decydują się na wykonywanie takich zabiegów.