Dezynfekcja a sterylizacja- różnice

Na samym początku wyjaśnimy obydwa pojęcia. Jeśli chodzi o dezynfekcję, jest to proces, dzięki któremu możliwe jest pozbycie się z powierzchni wszelkich drobnoustrojów między innymi: wirusów i grzybów. Co ciekawe, dezynfekcja poprzez niszczenie wegetatywnej formy mikroorganizmów skutecznie pozbywa się drobnoustrojów, które znajdują się na materiale poddanym procesowi odkażania. Bardzo istotnym czynnikiem jest czas trwania dezynfekcji, ponieważ jeśli jest on dłuższy, pomaga pozbyć się większej liczby drobnoustrojów. Warto dodać, iż wpływ  na wynik dezynfekcji mają także: właściwości poszczególnych mikroorganizmów, ich ilość i gatunek a także poziom aktywności fizjologicznej. Co więcej? Istotną rolę podczas zabiegu dezynfekcji odgrywa również temperatura i wilgotność. Dezynfekcja wykonywana jest metodą fizyczną lub chemiczną. Najczęściej wykorzystywane sposoby to między innymi:

  • Zastosowanie pary wodnej o temperaturze 100 stopni bądź nawet przekraczającej tą wartość
  • Dezynfekcja z użyciem ciśnienia standardowego lub zmniejszonego (znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku unieszkodliwiania odpadów)
  • Promieniowanie ultrafioletowe- ta metoda dezynfekcji eliminuje drobnoustroje za pomocą fal

Natomiast sterylizacja niszczy wszystkie formy mikroorganizmów! Czy wiesz, że jest to proces, podczas którego zniszczeniu ulegają zarówno drobnoustroje przetrwalnikowe jak i wegetatywne? Inaczej mówiąc sterylizacja oznacza wyjaławianie. Również tern proces przeprowadzany jest 2 metodami: chemicznymi bądź fizycznymi, jednak zdarza się iż wykorzystuje się także metodę mechaniczną. Zastanawiasz się jak wykonuje się proces sterylizacji? Aby go przeprowadzić, używa się różnych gazów takich jak min: ozon lub tlenek etylenu. Sam proces wykonuje się z zastosowaniem gorącego, suchego powietrza.

Czym różni się dezynfekcja od sterylizacji?

Zadajesz sobie pytanie jaka jest główna różnica pomiędzy dezynfekcją a sterylizacją? Powinieneś wiedzieć, że podczas dezynfekcji materiał, który jest dezynfekowany nie musi jałowy. Natomiast w procesie sterylizacji materiał jałowy ma niezwykle duże znaczenie. Dezynfekcja z dużą skutecznością usuwa wszelkie wegetatywne formy mikroorganizmów. Z kolei sterylizacja niszczy formy życia, których nie wyeliminowała dezynfekcja. Dlatego sterylizacja jest nie jako kolejnym etapem procesu, który daje gwarancje pełnej czystości.

Dezynfekcja i sterylizacja na przykładzie gabinetu stomatologicznego

Co istotne? Wszystkie zabiegi stomatologiczne, które leczą uzębienie wiążą się z koniecznością bezpośredniego kontaktu narzędzi stomatologicznych z jamą ustną Pacjenta. Niestety oznacza to doskonałe źródło dla bardzo wielu drobnoustrojów, które osadzają się w tych miejscach. Z tego też powodu powinny być one poddawane dezynfekcji i sterylizacji, szczególnie dotyczy to sprzętu wykorzystywanego do przeprowadzania zabiegów. W gabinecie stomatologicznym dezynfekcji poddaje się między innymi:

  • Fotel zabiegowy
  • Blaty robocze
  • System ssący
  • Wszystkie elementy wyposażenia gabinetu, które miały kontakt z Pacjentem bądź były używane w trakcie zabiegu
  • Oraz lampy

Do przeprowadzenia dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych najczęściej stosuje się specjalny preparat alkoholowy. O czym warto pamiętać? To, iż dezynfekcja powinna być wykonywana po każdym zabiegu! Należy również pamiętać o właściwym czasie dezynfekcji, bowiem w przypadku bardzo krótkiego procesu, może on się okazać nieskuteczny! Z kolei zbyt długa dezynfekcja może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia ostrza, ale przynieść całkiem inny efekt od oczekiwanego! Jeśli chodzi o sterylizację, w gabinecie stomatologicznym najczęściej podlegają jej: narzędzia i przyrządy wielokrotnie używane w trackie wykonywania zabiegów. Warto zadbać, aby wszystkie narzędzia były odpowiednio zabezpieczone i przechowywane.

Zarówno dezynfekcja jak i sterylizacja procesy, dzięki którym możliwa jest likwidacja wszelkich groźnych mikroorganizmów, które często znajdują się na powierzchni używanych narzędzi. Gdy działania zostaną przeprowadzone w sposób profesjonalny i kompleksowy- można z powodzeniem realizować wszystkie zabiegi medyczne. Takie rozwiązanie to gwarancja bezpieczeństwa dla zdrowia Pacjentów!

Inne wpisy
Dlaczego mrówki wracają do mieszkania?
Dlaczego Twoje mieszkanie stało się ulubionym miejscem dla mrówek? Czy tradycyjne metody oraz internetowe porady nie przynoszą efektów? Może po profesjonalnej interwencji wróciły jeszcze w większej liczbie? Powód może być...
Gryzonie zimujące w domu – jak chronić się przed nimi w sezonie zimowym?
Zimowy chłód zwykle zaprasza do naszych domów nieproszonych gości: gryzonie, a zwłaszcza myszy. Niestety, ale obecność tych małych intruzów może prowadzić do poważnych szkód i ryzyka. Dowiedz się, jak zabezpieczyć...
Niebezpieczeństwa niedbalstwa w zwalczaniu szkodników – co grozi, jeśli zlekceważymy owady w naszym domu?
Owady są naszymi sąsiadami od niepamiętnych czasów. Pomimo starań ludzi, by się ich pozbyć, wiele z nich wciąż osiedla się w naszych mieszkaniach. Ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji...