Zapach karaczanów w mieszkaniu

Karaczany bardzo podobnie jak modliszki i termity są owadami. Co ciekawe, na całym świecie znanych jest około 3500 gatunków karaczanów! Jednak mimo tego, za uporczywe szkodniki uznano tylko kilka z pośród nich, w szczególności te które bytują w otoczeniu człowieka: karaluch wschodni, prusak, przybyszka amerykańska oraz Supella longipalpa. Warto dodać, iż gatunki te świetnie przystosowały się do życia w pobliżu człowieka, przez co często wywołują lęk i obrzydzenie. Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje? Otóż, spowodowane jest to przede wszystkim ich charakterystycznym wyglądem, zwinnością oraz bardzo nieprzyjemną wonią, którą wytwarzają podczas poruszania się. Co istotne? Odurzający zapach karaczanów często mylnie utożsamiany jest z ich odchodami, a w rzeczywistości pochodzi on od wydalin i wydzielin m.in. wylinek. Więcej informacji na temat występowania, rozmnażania a także sposobów zwalczania karaczanów znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy!

Charakterystyczne feromony karaczanów

Czy wiesz, że karaczany produkują również substancję, które pełni funkcję feromonu agregacyjnego? Substancja jest niezwykle istotna, bowiem służy do komunikowania się osobników poszczególnego gatunku między sobą. Jest ona wydzielana w jelicie tylnym a następnie osadza się w kale. W rezultacie powstają odchody, które wabią inne rodzaje osobników nawet z odległości 3-4 metrów. Główne zadanie wytwarzanego feromonu polega na przywabianiu tzw. współbiesiadników w miejsce, które jest idealne do dalszego rozwoju całej populacji. Należy zaznaczyć, iż karaczany bardzo cenią sobie spokój! Największą aktywność wykazują w porze nocnej, gdy panuje cisza i spokój, ponieważ wtedy mogą opuścić swoje kryjówki w poszukiwaniu pożywienia. Najczęściej można je spotkać w szczelinach, za boazerią, a także za szafą, dlatego w większości przypadków ludzie nie zdają sobie sprawy, że posiadają w swoich domach niechcianych gości. Sprawa wychodzi na jaw w momencie, gdy kolonia karaczanów znacznie się rozrośnie!

Występowanie, rozmnażanie i populacja karaczanów

Zadajesz sobie pytanie gdzie najczęściej występują karaczany? Otóż, uwielbiają miejsca pod kuchenkami i zlewozmywakami, ponieważ jest tam nie tylko ciemno, ale również wilgotno. Co więcej? Doskonałym miejscem jest także powierzchnia pod lodówką, bowiem daje ona karaczanom 100% pewności, że nikt nie zakłóci ich spokoju. Co warto mieć na uwadze? To, iż szkodniki występujące w bloku bądź w kamiennicy z łatwością mogą zasiedlać mieszkania i rozmnażać się w niezwykle szybkim tempie. W sytuacji, kiedy zaczyna brakować im pożywienia, rozpoczynają tzw. ekspansję do innych rodzajów szkodników. Na uwagę zasługuje również fakt, iż karaczany bardzo szybko potrafią przystosować się do nowych warunków siedliskowych. Głównym tego powodem jest stosunkowo duża płodność oraz specyficzna forma opieki nad jajami. Mowa tutaj o tzw. pakiecie ochronnym, w którym umieszczane są jaja. W chwili wylęgu larw, torebka otwiera się, uwalniając jednocześnie młode nimfy, które przypominają wyglądem osobniki dorosłe!

W przypadku karaczanów bardzo istotna jest liczba wytworzonych przez samicę ootek w ciągu jej całego życia. Przykładowo u przybyszki amerykańskiej może ona dochodzić nawet do 70! Co to oznacza ? Niestety jedna zapłodniona samica wystarczy, aby ogromna liczba nowych szkodników osiedliła się w domach, magazynach, sklepach czy pomieszczeniach gospodarczych. Co istotne? Niezwykle trudno jest wytępić na własną rękę plagę niechcianych osobników, a ich duża płodność sprawia, że często powstają rasy w pełni odporne na działanie substancji chemicznych. Warto jednak dodać, iż karaczany nie są groźne w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem! Aczkolwiek mimo tego, że nie gryzą, nie kłują ani nie żądlą, przypisuje się im duże znaczenie sanitarne, ponieważ przenoszą na swym ciele wiele różnych drobnoustrojów, które powodują o ludzi i zwierząt poważne choroby np. dżumę czy gruźlicę.

Jak zwalczać karaczany?

Karaczany zaliczane są do grupy szkodników przenoszących pierwotniaki, grzyby pleśniowe, wirusy, a także około 40 gatunków bakterii! U osób wrażliwych na alergeny mogą one wywoływać uczulenia. Z tego też powodu karaczany należy bezwzględnie zwalczać! Aby skutecznie wytępić plagę karaczanów, niezbędne jest posiadanie odpowiednich umiejętności, wiedzy oraz wykorzystanie sprawdzonych metod zwalczania. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór profesjonalnej i wykwalifikowanej firmy DDD. Anty Szkodnik to doskonały wybór, dzięki któremu szybko, sprawnie i co najważniejsze skutecznie pozbędziesz się z mieszkania niechcianych szkodników! Nie zaleca się walki na własną rękę, gdyż istnieje ryzyko narażenia zarówno osób, jak i zwierząt domowych na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Pamiętaj, że nieumiejętne stosowanie preparatów chemicznych może spowodować nie tylko podtrucia, ale także wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości! Wybierz pełen profesjonalizm i postaw na bezpieczeństwo i zdrowie!

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...