Owady sanitarne :
Karaluchy, szkodliwość oraz zwalczanie
Prusaki – owady barwy żółtobrązowej, złotej. Osiągają długość swego ciała do 15 cm, posiadają dwie pary skrzydeł. Stopy prusaków wyposażone są w przylgi i pazury, dzięki którym potrafią przemieszczać się po pionowych powierzchniach. Występują w ciepłych pomieszczeniach, swoją aktywność wykazują nocą, wciągu dnia chowają się w szczelinach, zakamarkach w pobliżu wody oraz żywności. Samica prusaka formuje od 3 do 5 kokonów, z każdego kokonu wylęga się do 40 larw. Prusaki zanieczyszczają produkty spożywcze odchodami, wylinkami, pleśniami oraz bakteriami. Odgrywają bardzo ważną rolę w przenoszeniu chorób bakteryjnych i wirusowych.
Karaluch wschodni-ciemnobrązowy insekt osiągający swą długość od 18 do 30 mm. Karaluchy są szkodnikami wszystkożernymi, swą aktywną wykazują nocą, poruszają się po powierzchniach płaskich, mają trudności w pokonaniu powierzchni pionowych. Samice składają od 3 do 5 kokonów, z każdego rozwija się od 12 do 18 larw. Na ich obecność wskazują pozostałości pancerzy chitynowych, kokon, odchody oraz nieprzyjemny zapach w przypadku duże ilości zasiedlającej dane miejsce. Szkodliwość , jak również przenoszenie chorób wirusowych oraz bakteryjnych wygląda podobnie jak w przypadku prusaków.
Karaczan amerykański – zwany przybyszką, swoje rozmiary osiąga do 35mm, a czasami nawet do 50 mm . Karaczany są ubarwione czerwonobrązowo z elementami rdzawo żółtymi . Insekty te preferują miejsca do bytowania ciepłe i wilgotne. Aktywność wykazują w temperaturach od 21֗*C do 33*C. Żywią się resztkami produktów spożywczych, są aktywne nocą.
Zwalczanie prusaków, karaluchów czy karaczanów wygląda podobnie. Metody jakie stosujemy walce z tymi insektami : zamgławianie ULV, żelowanie, opryski grubokropliste lub pułapki klejowe.
Pluskwa domowa- insekty żywiące się krwią głównie człowieka lub zwierząt ciepłokrwistych. Osiąga długość od 4 do 6 mm oraz szerokość do 3 mm . Występuje głównie w mieszkaniach, domach, pokojach hotelowych. Jeden z najbardziej uciążliwych insektów w otoczeniu człowieka . Pluskwę zwalczamy metodami chemicznymi zamgławianie ULV oraz oprysk.
Mucha domowa – jej ciało osiąga długość od 7 do 9 mm, posiada jedną parę skrzydeł. Muchy lubią doświetlone, jasne miejsca. Występują bardzo licznie w bliskim sąsiedztwie żywności. Samice składają kilkaset jaj na żywności . Jaja są barwy kremowo-perłowej . Okres rozwoju muchy trwa koło 2 tygodni. Muchy zwalczamy zamgławianiem ULV, opryskami , preparatami w formie emulsji nanoszonej punktowo.
Osy – spotykane wszędzie, odżywiają się sokami drzew, nektarami kwiatów. Najczęściej zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie ludzi. Jedne z najbardziej jadowitych stawonogów w naszym otoczeniu. Podczas obrony gniazda mogą grupowo zaatakować , jedna robotnica może użądlić kilkukrotnie. Jad osy wprowadzony do organizmu człowieka, powoduje ból w miejscu użądlenia. Pojedyncze ukąszenie nie jest szkodliwe dla człowiek, zaś kilkukrotne może być niebezpieczne i wymagać interwencji medycznej. Likwidację oraz usuwanie gniazd os wykonujemy poprzez zdjęcie gniazda bądź użycie specjalistycznej chemii.
Szerszenie – występują głownie w pobliży terenów zamieszkałych przez ludzi. Jest największym owadem z grupy osowatych występujących na Europie Środkowej. Użądlenie przez szerszenia może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad insektów błonkoskrzydłych. Zwalczanie wygląda identycznie jak w przypadku os. Gniazda szerszeni likwidujemy, usuwamy zdejmując je bądź używając preparatów chemicznych.
Mrówka faraona – występuje w pomieszczeniach ciepłych, bez większych wahań temperatur. Dorosłe robotnice mają barwę rudą i długość ciała do 2,5mm . Samice są dużo większe od 3 do 4 mm z dużym kulistym odwłokiem. Samce całe czarne . Samica skład do 300 jaj . Mrówki faraona są wszystkożerne.
Owady magazynowe
Rybik cukrowy – insekty prowadzące nocny tryb życia, spotykane najczęściej nad ranem w łazienkach. Rybiki składają koło 100 jaj , owady dorosłe żyją kilka lat. Likwidacja, zwalczanie rybików odbywa się metodami chemicznymi.
Trojszyk ulec – barwa ciemno-brązowa , dorosły chrząszcz osiąga od 2 do 4mm. Samica trojszyka składa do 13 jaj dziennie przez okres kilku miesięcy. Są to owady wielożerne, żywią się mąką ,ziarnem, nasionami roślin. Zwalczanie trojszyka odbywa się metodami chemicznymi.
Mklik mączny – motyl posiada skrzydła o rozpiętości do 25 mm , długość ciała do 14 mm. Żerują na wszystkich produktach zbożowo-mącznych. Dezynsekcję tych owadów wykonujemy metodami chemicznymi, zamgławianie ULV lub oprysk .
Wołek zbożowy – osiąga długość do 5 mm . Głowę ma wydłużoną w kształcie ryjka jest koloru brązowo czarnego.
Gryzonie
Szczur wędrowny- średnio osiąga długość do 400 mm od czubka nosa do końca ogona. Samce są zwykle większe od samic. Zwalczanie metodami chemicznymi
Szczur śniady – nieco mniejszy od szczura wędrownego, długość osiąga do 23 cm, pysk ostro zakończony, duże uszy. Ubarwienie szaro-brązowe lub czarne.
Mysz domowa – smukłe ciało , głowa szeroka o zaostrzonym pysku. Grzbiet barwy szarej lub żółtawo-szarej, brzuch kremowy, białoszary. Samica rodzi od 4 do 6 razy ( nawet do 10) od 3 do 8 młodych.