Dezynfekcja

Dezynfekcja jest bardzo ważna ze względu na usuwanie drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Na czym polega? Jakie są metody jej wykonania? Ile kosztuje? W tym artykule przedstawimy wszelkie kwestie dotyczące dezynfekcji.

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to zabiegi polegające na usuwaniu drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Nie oznacza to jednak, że zdezynfekowany materiał jest jałowy. Dotyczy ona przedmiotów oraz powierzchni użytkowych, tworząc miejsca bezpieczne dla zdrowia.
Jakie są metody dezynfekcji? Do metod dezynfekcji stosuje się zarówno czynniki fizyczne, jak również chemiczne.

Do czynników chemicznych zaliczamy:

 • czwartorzędowe sole amoniowe
 • alkohole, np. alkohol etylowy
 • aldehydy, np. aldehyd glutarowy
 • związki fenolowe, np. krezol
 • biguanidy, np. chlorheksydyna
 • związki metali ciężkich, np. srebra, rtęci
 • związki halogenowe, np. jodyna
 • fiolet krystaliczny (gencjana), mleczan etakrydyny (Rivanol)
 • utleniacze – ozon, nadtlenki lub nadmanganiany
 • tenzydy, np. mydła
 • kwasy i zasady

Do czynników fizycznych zaliczamy:


parę wodną – w przypadku wcześniej oczyszczonego sprzętu, odzieży, jak również unieszkodliwiania odpadów, używana jest para wodna w temperaturze około 100 stopni, pod zmniejszonym ciśnieniem. W celu odkażania, stosuje się parę wodną pod normalnym ciśnieniem
promieniowanie – promienie UV o długości 256nm, niszczy drobnoustroje w powietrzu
W wyborze metod dezynfekcji, decyduje wiele różnych czynników, m.in. rodzaj powierzchni, temperatura, czas działania środków, stężenie czynnika itp. Środki chemiczne zazwyczaj nie działają w środowisku suchym, przez co istotna jest wilgotność. Ponadto im dłuższe działanie jakiegoś środka, tym więcej drobnoustrojów zostanie zniszczonych.


Ile kosztuje dezynfekcja?


Cena zależy od wielu czynników, dlatego też nie ma odgórnie ustalonej kwoty. Ważny jest rodzaj oraz metraż obiektu, który będzie dezynfekowany, jak również środki które zostaną użyte. Zgłaszając się do firmy zajmującej się dezynfekcją, po podaniu wszystkich ważnych informacji, ustalą cenę oraz zajmą się profesjonalnie tą kwestią, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że zabieg ten zostanie wykonany poprawnie.


Dezynfekcja jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, dlatego też warto pozostawić ją profesjonalistom, aby za pomocą odpowiednich metod oraz środków, usunąć jak najwięcej szkodliwych drobnoustrojów. Dzięki temu lepiej zadbamy o nasze zdrowie. Należy jednak pamiętać, że dezynfekcja usuwa formy wegetatywne, jednak nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe.

Inne wpisy
cgCmJ
zdSZuZlElx
Locate Me a Sugardaddy Usa
Getting a sugar daddy can be a little complicated. You want to find a better site, but you also no longer want to get an unacceptable kind of sugardaddy. Sugar...
A Serious Latin Going out with Website
A serious Latin dating web page is certainly not the average online dating site. They offer many options and solutions to generate sure you find the right match. This kind...