Dezynsekcja pluskwy domowej bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Odpluskwianie Białystok

W wyniku prowadzonych badań pojawiają się coraz lepsze i bardziej przyjazne dla człowieka oraz środowiska preparaty oraz techniki przeprowadzania zabiegów dezynsekcji, deratyzacji oraz dezynfekcji. Wiele z nich ma na celu ograniczenie ilości pestycydów niezbędnych do eliminacji problemów wywołanych przez szkodniki takie jak pluskwa domowa, karaluchy, myszy, szczury. Jednak, ze względu na określone czynniki, stosowanie pestycydów będzie nieuchronnie coraz częstsze, a więc musi to pójść w parze z większym poziomem profesjonalizmu firm z branży DDD ( dezynsekcji, deratyzacji, dezynfekcji).

Co to jest pluskwa domowa?

Pluskwa domowa sklasyfikowana jest do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Rozwój pluskwy domowej jest niezupełny. W jej cyklu życiowym nie ma stadium poczwarki, zaś występuje stadium :
– jaja
– pięć stadiów larwalnych – nimfy
– postać dorosła – imago
Jaja są barwy kremowej, podłużne oraz owalne, długość jaj składanych przez pluskwy wynosi około 1 mm . Okres rozwoju od złożenia jaj jest uzależniony od temperatury zasiedlonego miejsca. Temperatura 45°C jest dla nich śmiertelna.
Larwy wykluwają się bardzo szybko – do tygodnia gdy temperatura otoczenia wynosi 35°C . Gdy zaś jest chłodniej okres wyklucia wydłuża się (od 2 tygodni do 1 miesiąca).
Przy temperaturze poniżej 10°C pluskwa domowa wchodzi w stan hibernacji, oczekuje na lepsze warunki.
Postać dorosła , jak również larwa są podłużno – owalne oraz płaskie. Ich wielkość, kształt, kolor ciała są ściśle związane z stadium rozwojowym. Dojrzałe osobniki (imago) mają od 4mm do 5 mm długości i od 3 mm do 4 mm szerokości. Insekty które nie miały długo kontaktu z żywicielem są barwy jasnej, zaś te które nakarmiły się krwią żywiciela stają się ciemniejsze. Żywicielami pluskwy są ludzie ewentualnie zwierzęta.

Pluskwa domowa atakuje swoje ofiary głównie w nocy oraz pozostawia po sobie ślady na ciele żywiciela w postaci ukąszeń, które bardzo długo utrzymują się na ciele..
Niechciany lokator naszego mieszkania atakuje praktycznie przez cały rok, głównie nocą podczas snu. Po świcie lub zapaleniu światła ukrywają się w zaciemnionych kryjówkach.

Gdzie możemy znaleźć pluskwę domową lub składane jaja?
  • szwy w łóżkach, szczeliny w ścianach, pod tapetami, za obrazami,
  • za listwami, za boazerią, pod dywanami zawieszonymi na ścianach,
  • za szafkami nocnymi, zagłówkami łóżek ,
  • głównie bardzo blisko żywiciela,

W jakich miejscach na ciele gryzą pluskwy domowe ?
Pluskwa domowa zwana również łóżkową lub ścienicą (u naszych południowych sąsiadów) wykwity skórne w postaci ukąszeń pozostawia głównie na nogach, rękach, pośladkach oraz plecach. Ukąszenie pluskwy , które zostanie rozdrapane może doprowadzić do infekcji i być powodem choroby skóry. U osób predysponowanych może powodować w tym miejscu odczyn alergiczny.
Po czym można stwierdzić obecność pluskwy w mieszkaniu?
Obecność pluskiew można poznać po charakterystycznym zapachu, ewentualnie po śladach pozostawionych w miejscu żerowania szkodników…
W miejscach bardzo intensywnie zasiedlonych przez pluskwę domową unosi się charakterystyczny słodko – mdły zapach. Na obecność insektów może również wskazywać spora ilość wylinek oraz nieżywych osobników, a także ślady pozostawiane przez pluskwy w postaci ciemnobrunatnych kropek, które są przetrawionym pokarmem, jakim jest krew . Głównie takie ślady można znaleźć w miejscu żerowania np. na niepolakierowanych elementach naszych łóżek, obrazach, na ścianach, karniszach. W obecnych czasach pluskwy domowe zasiedlają bardzo duży procent polskich mieszkań.

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji przeciwko pluskwom domowym.

Odpluskwianie mieszkań w Białymstoku i okolicach :
1. Łóżka, sofy , fotele muszą zostać odkryte, bez narzut , przykryć.
2. Skrzynie łóżek muszą być puste w celu lepszego dostępu podczas zabiegu likwidacji pluskwy , poodsuwane od ścian na około 20 cm nie więcej.
3. Z kołder, poduszek usuwamy poszwy pozostawiamy do dezynsekcji lub pierzemy w 60*C
4. Wypełnienia kołder oraz poduszek bardzo szczegółowo sprawdzamy wzdłuż szwów, odkurzamy, po czym pakujemy do foliowych worków.
5. Telewizory, sprzęt grający ;-), komputery, wszelkie przedłużacze, ładowarki odpinamy od prądu oraz zabezpieczamy np. folią malarską
6. Pochować jak największą ilość przedmiotów które stoją na wierzchu, oby po zabiegu dezynsekcji było łatwiej posprzątać mieszkanie
7. Odkurzamy podłogi , listwy , łóżka, obrazy, dywany z obu stron ( dywany po odkurzeniu zwijamy)
8. Przed dezynsekcją należy wywietrzyć mieszkanie
9. Zawartość szafek nocnych, szaf stojących blisko łóżek sprawdzamy oraz opróżniamy
10. Zabezpieczyć kosmetyki w łazience
11. Pochować artykuły spożywcze w kuchni do szafek bądź worków

Co należy wykonać po zabiegu dezynsekcji – zwalczaniu pluskiew?

• Po zamgławianiu ULV lub oprysku należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenia, wietrzenie powinno trwać od 2 do 3 godzin
• Należy dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie typu blaty, stoły, półki, stolnice, stoliki które mogą mieć kontakt z żywnością, a w dalszym etapie z jamą ustną
• Wszystkie poszwy, prześcieradła, koce, narzuty należy wyprać
• Rzeczy które zostały na wierzchy podczas likwidacji pluskiew typu zabawki, gry, klocki najlepiej umyć lub dokładnie wypłukać po bieżącą wodą
• Tapicerki łóżek, foteli oraz krzeseł najlepiej jest wyczyścić ciepłą wodą z płynem do tkanin – najlepiej używać gąbki

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwami domowymi ?

• Zabezpieczamy wszystkie możliwe szczeliny przy rurach od ogrzewania najlepiej klejem odpornym na wysoką temperaturę,
• Wszystkie kratki wentylacyjne należy zainstalować na klej lub taśmę dwustronną, dodatkowo należy zamontować siatkę z najdrobniejszym oczkiem aby pluskwa nie mogła się przez nią „przecisnąć”
• Drzwi wejściowe należy wyregulować lub zamontować dobrej jakości uszczelkę, uniemożliwi to wejście pluskiew z innych mieszkań przez części wspólne ( klatki schodowe)
• Zalecane jest zainstalowanie siatek , moskitier na okna, ponieważ pluskwy nie mają problemu z przemieszczaniem się po elewacjach budynków typu blok , dom wielorodzinny

Najczęściej zadawane pytania dotyczące pluskwy domowej.
Czy pluskwy domowe przenoszą choroby ?


Można by myśleć, że są zdolne do przenoszenia chorób, ale prawda jest jednak inna. Pluskwy mają zazwyczaj jednego żywiciela w całym swoim życiu, od którego pobierają pokarm (krew) . W większości przypadków nie są w stanie przenosić jakichkolwiek chorób. Jedynym uszczerbkiem, który mogą spowodować jest uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Obecność pluskwy w naszym otoczeniu, może doprowadzić do bezsenności. Nie jest łatwo zasnąć z perspektywą obudzenia się z pogryzieniami na ciele .
Czy pluskwy można zlikwidować myjką parową?
Każde stadium można zlikwidować parą pod warunkiem, że strumień pary jest skierowany bezpośrednio w pluskwę . Problem zaczyna się jeżeli pluskwy bądź jaja zostały złożone w trudno dostępnych miejscach np. pod podłogą . Wtedy zalecane jest skorzystanie z metody chemicznej najlepiej wezwać jest profesjonalną firmę dezynsekcyjną .

Czy pluskwy w domu pojawiają się z brudu?


Pluskwy w mieszkaniu nie pojawiają się z brudu . Rozwój pluskiew może być szybszy w mieszkaniach w których jest brak higieny, przede wszystkim mają łatwiej w znalezieniu większej ilości kryjówek. Brak czystości nie jest wyznacznikiem przy obecności pluskiew.

Skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu?


Najczęściej pluskwy przynosimy z komunikacji miejskiej, z hoteli, ze szkół, z miejsc od dużej rotacji ludzi, z szatni w pracy, szpitalu, w kinie, na siłowni. Mogą do nas również same zawędrować z sąsiedniego mieszkania.
Gdzie najczęściej chowają się pluskwy w mieszkaniu ?
Najczęściej pluskwy gnieżdżą się blisko człowieka , to od niego pobierają pokaram. Są to łóżka, fotele ( łączenia materiałów z drewnem, szwy, zagłówki, pod łózkami. Za obrazami, w szafkach nocny, bądź za nimi, za listwami, za obrazami, w okolicach karniszy, za gniazdkami, za włącznikami światła.

Czy pluskwa domowa gryzie?


Pluskwy uzyskują pokarm przez ugryzienie – pobranie pożywienia w postaci krwi od człowieka.

Można nas znaleźć pod hasłami:

zwalczanie pluskiew, likwidacja pluskwy z mieszkania, odpluskwianie mieszkania , usuwanie pluskwy domowej, jak pozbyć się pluskwy domowej, dezynsekcja pluskwy, dezynsekcja mieszkania, deratyzacja mieszkania, dezynfekcja mieszkania, jak pozbyć się pluskiew domowymi sposobami, odpluskwianie mieszkań, odpluskwianie Białystok, zwalczanie pluskwy Białystok, likwidacja pluskiew Białystok, odpluskwianie mieszkania Białystok, dezynfekcja Białystok, dezynsekcja Białystok, deratyzacja Białystok, ozonowanie Białystok

Zwalczanie pluskwy domowej wykonujemy na terenie miast :

Białystok, Łapy, Czarna Białostocka, Sokółka, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Grajewo, Knyszyn, Mońki, Goniądz, Korycin, Suchowola, Dąbrowa Białostocka, Zambrów, Łomża, Kolno, Pisz, Siemiatycze, Brańsk, Choroszcz, Augustów, Suwałki, Orzysz, Giżycko, Stawiski, Ostrołęka, Przasnysz, Różan, Ostrów Mazowiecka, Nowogród, Wyszków, Kadzidło, Myszyniec .

Blog
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...