Ozonowanie mieszkania

Ozonowanie polega na zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów w domu, samochodzie oraz innych miejscach użytkowych, poprzez ich usunięcie, a nie zamaskowanie.


Na czym polega ozonowanie?


Ozonowanie to połączenie dezynfekcji oraz dezodoryzacji, w celu usunięcia brzydkich zapachów. Używa się w tym celu ozonu, który jest biobójczym gazem. Powstaje on naturalnie podczas wyładowań atmosferycznych, jak również pod wpływem promieni UV. Należy pamiętać, że ozonowanie nie maskuje brzydkich zapachów jak większość innych metod, tylko je usuwa.


Ozonowanie – jak się do niego przygotować?


Zanim rozpoczniemy ozonowanie, należy usunąć źródło nieprzyjemnego zapachu. Zanim rozpoczniemy zabieg, upewnijmy się, że w pomieszczeniu nie ma żadnych roślin, zwierząt oraz cennych dzieł sztuki. Kolejnym etapem jest uszczelnienie pomieszczenia, tak, aby ozon nie uciekał na zewnątrz.

World environment day and go green with csr concept with tree planting on volunteers’ hand. Element of the image furnished by NASA

Jak wygląda ozonowanie?


Ozonatory powinny być ustawione na podwyższeniach, dzięki czemu ozon zostanie równomiernie rozprowadzony po pomieszczeniu, ze względu na to, iż jest on cięży od powietrza, będzie opadał na dół. W trakcie ozonowania, należy monitorować jego poziom, jak również upewniać się, że nie ucieka na zewnątrz. Po 30 minutach od zakończenia, pomieszczenie powinno być wietrzone przez około 20 minut, dzięki czemu poziom ozonu osiągnie bezpieczną wartość. Ozonowanie nie wpływa negatywnie na pomieszczenia, jeżeli jest wykonywane w odpowiedni sposób, dlatego też działania podejmowane przez specjalistów, nie są niebezpieczne. Po zabiegu w pomieszczeniu unosi się charakterystyczny zapach, który jest pozostałością produktów ubocznych, które powstały w trakcie reakcji z ozonem.


Jak długo trwa ozonowanie?


Ze względu na to, iż każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, nie ma z góry określonego czasu ozonowania. Zabieg przeprowadzany jest do momentu, aż nieprzyjemny zapach zostanie usunięty. Na długość ozonowania wpływa m.in. rodzaj, intensywność, jak również głębokość na jaką dane substancje wchłonęły w pomieszczenie.
Usuwanie grzybów za pomocą ozonowania
Ozonowanie bardzo często jest używane do odgrzybiania pomieszczeń, jednak jest to tylko ostatni etap walki z danym problemem. Wszelkie inne czynności przeprowadzane wcześniej, uzależnione są od poziomu zagrzybienia, jak również od wielu innych czynników. Ozonowanie jest ostatnim etapem, ponieważ używane jest tylko w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu oraz zlikwidowaniu zarodników grzybów, które unoszą się w powietrzu.
Ozonowanie bardzo często pomaga nam uporać się z nieprzyjemnymi zapachami, dlatego też warto zapoznać się z ofertami specjalistów w tej dziedzinie, aby uporać się z problemem w odpowiedni sposób. Bardzo często jest to bowiem jedyna skuteczna metoda.

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...