Ozonowanie mieszkania

Ozonowanie polega na zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów w domu, samochodzie oraz innych miejscach użytkowych, poprzez ich usunięcie, a nie zamaskowanie.


Na czym polega ozonowanie?


Ozonowanie to połączenie dezynfekcji oraz dezodoryzacji, w celu usunięcia brzydkich zapachów. Używa się w tym celu ozonu, który jest biobójczym gazem. Powstaje on naturalnie podczas wyładowań atmosferycznych, jak również pod wpływem promieni UV. Należy pamiętać, że ozonowanie nie maskuje brzydkich zapachów jak większość innych metod, tylko je usuwa.


Ozonowanie – jak się do niego przygotować?


Zanim rozpoczniemy ozonowanie, należy usunąć źródło nieprzyjemnego zapachu. Zanim rozpoczniemy zabieg, upewnijmy się, że w pomieszczeniu nie ma żadnych roślin, zwierząt oraz cennych dzieł sztuki. Kolejnym etapem jest uszczelnienie pomieszczenia, tak, aby ozon nie uciekał na zewnątrz.

World environment day and go green with csr concept with tree planting on volunteers’ hand. Element of the image furnished by NASA

Jak wygląda ozonowanie?


Ozonatory powinny być ustawione na podwyższeniach, dzięki czemu ozon zostanie równomiernie rozprowadzony po pomieszczeniu, ze względu na to, iż jest on cięży od powietrza, będzie opadał na dół. W trakcie ozonowania, należy monitorować jego poziom, jak również upewniać się, że nie ucieka na zewnątrz. Po 30 minutach od zakończenia, pomieszczenie powinno być wietrzone przez około 20 minut, dzięki czemu poziom ozonu osiągnie bezpieczną wartość. Ozonowanie nie wpływa negatywnie na pomieszczenia, jeżeli jest wykonywane w odpowiedni sposób, dlatego też działania podejmowane przez specjalistów, nie są niebezpieczne. Po zabiegu w pomieszczeniu unosi się charakterystyczny zapach, który jest pozostałością produktów ubocznych, które powstały w trakcie reakcji z ozonem.


Jak długo trwa ozonowanie?


Ze względu na to, iż każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, nie ma z góry określonego czasu ozonowania. Zabieg przeprowadzany jest do momentu, aż nieprzyjemny zapach zostanie usunięty. Na długość ozonowania wpływa m.in. rodzaj, intensywność, jak również głębokość na jaką dane substancje wchłonęły w pomieszczenie.
Usuwanie grzybów za pomocą ozonowania
Ozonowanie bardzo często jest używane do odgrzybiania pomieszczeń, jednak jest to tylko ostatni etap walki z danym problemem. Wszelkie inne czynności przeprowadzane wcześniej, uzależnione są od poziomu zagrzybienia, jak również od wielu innych czynników. Ozonowanie jest ostatnim etapem, ponieważ używane jest tylko w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu oraz zlikwidowaniu zarodników grzybów, które unoszą się w powietrzu.
Ozonowanie bardzo często pomaga nam uporać się z nieprzyjemnymi zapachami, dlatego też warto zapoznać się z ofertami specjalistów w tej dziedzinie, aby uporać się z problemem w odpowiedni sposób. Bardzo często jest to bowiem jedyna skuteczna metoda.

Inne wpisy
Dlaczego mrówki wracają do mieszkania?
Dlaczego Twoje mieszkanie stało się ulubionym miejscem dla mrówek? Czy tradycyjne metody oraz internetowe porady nie przynoszą efektów? Może po profesjonalnej interwencji wróciły jeszcze w większej liczbie? Powód może być...
Gryzonie zimujące w domu – jak chronić się przed nimi w sezonie zimowym?
Zimowy chłód zwykle zaprasza do naszych domów nieproszonych gości: gryzonie, a zwłaszcza myszy. Niestety, ale obecność tych małych intruzów może prowadzić do poważnych szkód i ryzyka. Dowiedz się, jak zabezpieczyć...
Niebezpieczeństwa niedbalstwa w zwalczaniu szkodników – co grozi, jeśli zlekceważymy owady w naszym domu?
Owady są naszymi sąsiadami od niepamiętnych czasów. Pomimo starań ludzi, by się ich pozbyć, wiele z nich wciąż osiedla się w naszych mieszkaniach. Ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji...