Pluskwa domowa w mieszkaniu – jak zapobiegać i rozwiązać problem?

Rozpoznanie pluskiew

Pluskwa domowa (Cimex lectularis) – to pasożyty krwiopijne, są trochę jak komary, żywią się ludzką krwią.

Pluskwy domowe na czczo mają kształt owalny , a ich wymiary osiągają od 4-5 mm długości i od 3-4mm szerokości, po spożyciu pokarmu ich wymiar powiększa się. Pęcznieją od 2-3mm, przez magazynowanie krwi w przewodzie pokarmowym.
Są bardzo spłaszczone, barwa ich ciała zmienia się w zależności czy są napite czy nie .
Jeżeli są nienajedzone są jasne, żółto-brązowe, po spożyciu pokarmu stają się ciemniejsze, przybierają barwę brązową z odcieniem mahoniowym. Nie zawsze łatwo zlokalizować pluskwę w pokoju, ponieważ insekty te aktywność swą wykazują nocą. Opuszczają swoje kryjówki w celu pobrania pokarmu od żywiciela.

Nawet ich ugryzienia bardzo często zostają nie zauważone. Zazwyczaj na początku są mylone z innymi owadami typu komar , czy meszka. Pluskwa domowa głównie żywi się krwią ludzką.

Jeżeli w pobliżu nie ma ludzi, pluskwy pobierają pokarm ze zwierząt stałocieplnych. Każda zapłodniona samica pluskwy składa około 250-500 jaj. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, podczas nieobecności żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy Pluskwy potrafią także wejść w stan hibernacji, gdy przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie mają żywiciela. Dorosła pluskwa żyje kilka miesięcy, ale w pewnych warunkach może to być nawet dwa lata.

Jakie mogą być oznaki występowania pluskiew ?

Pluskwy potrafią bardzo dobrze się ukrywać, często znalezienie ich jest bardzo trudne. Ich obecność można jednak łatwo wykryć, szukając znaków, które są bardzo charakterystyczne i zazwyczaj widoczne.

Jednym z najbardziej charakterystycznych oznak występowania pluskiew są ślady w postaci odchodów pozostawianych w miejscach żerowania. O ich obecności mogą również świadczyć wylinki oraz martwe osobniki. Kolejnym wskaźnikiem może być słodko – mdły zapach unoszący się w mieszkaniu.

Ponieważ wiele innych insektów pozostawia swoje szczątki w środowisku, które mogą być łudząco podobne do pluskwy domowej, zalecana jest fachowa pomoc firmy wykonującej dezynsekcję w identyfikacji szkodników. W trakcie trwającego problemu, możliwe jest znalezienie jaj najczęściej w pobliżu żywiciela. Jaja są białe, perłowate, podłużne bardzo łatwo je dostrzec na ciemnych tkaninach łóżek, foteli, na zasłonach .

Same ugryzienia i reakcja alergiczna nie są wyznacznikiem obecności pluskiew w naszym mieszkaniu. W rzeczywistości przyczyną mogą być inne owady. Ale w większości przypadków okazuje się jednak że jest to pluskwa domowa i należy wykonać dezynsekcję mieszkania lub lokalu.

Ukąszenia pluskiew, gdy już występują nie są bolesne. Gryziona osoba nie czuje kiedy została zaatakowana, dopiero po przebudzeniu może coś zauważyć bądź czuć . Najczęściej pluskwy gryzą ramiona, przedramiona, nogi , plecy lecz nie ma na to reguły zdarzają się różne inne miejsca na ciele wybierane przez te insekty. Zazwyczaj pogryzienie jest w jednej linii .

Skąd można je przynieść? Gdzie można zostać pogryzionym przez pluskwy?
  • Korzystając z noclegów w hotelach, hostelach, pensjonatach i wielu innych miejscach gdzie jest duża rotacja ludzi
  • Korzystając z transportu publicznego tak jak pociąg, autobus, metro, prom,
  • Teatry oraz kina
  • Szpitale, szkoły, akademiki, domy wczasowe, kampingi, kampery,
  • Każde miejsce w których spędzamy więcej czasu i jest duża wymiana ludzi

Bardzo istotne jest to, iż obecność pluskwy domowej w danym miejscu nie wiąże się z brakiem czystości. Wręcz wysoka higiena sanitarna danego miejsca może im sprzyjać, ponieważ mogą łatwiej się przemieszczać. Zaś nieporządek umożliwia pluskwie znalezienie większej ilości kryjówek.

Jak przemieszczają się pluskwy?

Pojawienie się problemu z pluskwami domowymi zazwyczaj jest przypadkowe, wynika z przeniesienia, przejścia z innego środowiska zainfekowanego insektami.

Z racji bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się tych insektów miedzy różnymi środowiskami można to rozdzielić na krótką i długą przeprowadzkę

  • na bardzo krótkich odległościach między pokojami w mieszkaniu, w hotelu, w akademiki, miedzy mieszkaniami w blokach, między mieszkaniami w domach wielorodzinnych przez wentylacje, szczeliny miedzy rurami CO,
  • na długich bądź bardzo długich odległościach z hotelu do domu np. w torbie podróżnej, z meblami zakupionymi bez wcześniejszych oględzin z rynku wtórnego

Pluskwa może przebyć drogę od kilku metrów do kilku tysięcy kilometrów bez najmniejszego wysiłku. Po zmianie środowiska pluskwy nie mają problemu z zagnieżdżeniem się w okolicach snu swojego nowego żywiciela. Większość gniazd tworzonych jest w samym łóżku, bądź jego obrębie do 150 cm .

Z biegiem czasu pluskwy opanują większy obszar od początkowego punktu, będą atakować kolejne pokoje. Jeśli nie zostaną wykryte w miarę szybko, mogą opanować całe mieszkanie, dom bądź w dłuższym czasie blok, hotel.

Jakie zagrożenie dla zdrowia może spowodować pluskwa?

Ugryzienie przez pluskwę może wywołać reakcję alergiczną. Zazwyczaj poza swędzeniem i wstydem przed osobami trzecimi nic groźnego nie wywołują. Na daną chwile nie ma dowodów na przenoszenie chorób.

Nie należy zapominać o uszczerbku na zdrowiu psychicznym związanym z występowaniem pluskiew w naszym otoczeniu. Pluskwy są bardzo uciążliwymi insektami potrafią przewrócić nasze życie „ do góry nogami”. Życie z pluskwami pod jednym dachem może doprowadzić do bezsenności, stanów lękowych, paniki czy wyczerpania itp.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się pluskwy domowej?

Zapobieganie ma na celu uniemożliwienie przedostania i rozprzestrzeniania się insektów do nowego środowiska (z mieszkania do mieszkania, z hotelu do mieszkania , z hotelu do domu.
Jeżeli podejrzewasz, że jesteś bądź byłeś w miejscu występowania pluskwy domowej zalecane jest zachowanie jak największej ostrożności
nie przenoszenie przedmiotów z pomieszczeń w których występują insekty, chyba że muszą zostać zabrane, wtedy należy je dokładnie sprawdzić lub odkurzyć rzeczy, przedmioty które usuwamy z danego miejsca należy zapakować w plastikowe worki po czym usunąć aby uniknąć rozniesienia ich do innych miejsc, prześcieradła , poszwy , zasłany , koce , narzuty należy dokładnie wytrząchnąć bądź odkurzyć po czym wyprać najlepiej w temperaturze 60*C.
W przypadku hoteli zaleca się przeszkolenie personelu w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się pluskwy do innych pomieszczeń,
Po wizycie w hotelu, hostelu, mieszkaniu, pensjonacie w którym było podejrzenie występowania insektów należy dokładnie sprawdzić bagaż oraz wszystkie rzeczy które zostały używane.Wykonanie odpluskwiania mieszkania, domu, lokalu. Po odkurzaniu mieszkania należy wyrzucić worek do śmieci.

Z jakimi problemami wiąże się z inwazja pluskwy domowej ?

Najczęściej będą to straty finansowe obejmujące :
-Wymiany łóżek, mebli , pościeli, dywanów
-Utrata zysków z wynajmu
-Strata dobrej opinii obiektu w przypadku hoteli bądź lokali

Aby skutecznie walczyć z pluskwami , należy wyeliminować jak najwięcej ich kryjówek w łóżkach, za listwami, za obrazami, w fotelach, krzesłach, za półkami nad łóżkami, w szafach, szafkach. Należy również sprawdzić ościeżnice i ramy okien. Rozkręcić gniazdka i włączniki po czym je sprawdzić.
Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie dezynsekcji w walce z pluskwami. Zwalczanie czy likwidacja pluskiew nie jest prostą sprawą. Zalecane jest skorzystanie z profesjonalnej i fachowej pomocy firmy dezynsekcyjnej takiej jak nasza .

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Przydatne frazy pod którymi znajdziecie firmę Anty-szkodnik.pl

Dezynsekcja pluskiew , Zwalczanie pluskiew, Likwidacja pluskiew, Odpluskwianie,
Deratyzacja, Dezynfekcja, Ozonowanie pomieszczeń, Zwalczanie pluskwy domowej, Dezynsekcja mieszkań, Dezynfekcja mieszkań . Dezynsekcja Białystok, Odpluskwianie Białystok, Jak pozbyć się pluskwy z mieszkania, Zwalczanie pluskwy domowymi sposobami.

Dezynsekcję – zwalczanie pluskwy domowej głównie wykonujemy w Białymstoku i okolicach.

Nasze usługi likwidacji pluskiew wykonujemy również na terenie:

  • Województwo podlaskie :

Białystok, Łapy, Choroszcz, Sokółka, Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Brańsk, Supraśl, Krynki, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Suraż, Grajewo, Kolno, Łomża, Nowogród, Siemiatycze, Czeremcha, Ciechanowiec, Czyżew, Mońki, Rajgród, Suwałki,

  • Województwo mazowiecki i warmińsko- mazurskie

Ostrołęka, Przasnysz, Ostrów Mazowiecka , Różan, Myszyniec, Kadzidło, Ełk, Pisz

Inne wpisy
Jak skutecznie zwalczyć muchę końską?
Mucha końska, inaczej zwana jusznicą deszczową, stanowi znaczący problem dla ludzi i zwierząt, zwłaszcza w sezonie letnim. Jej łatwo rozpoznawalne cechy to czarno-białe pasy na ciele i przeźroczyste skrzydła. Owady...
Pytania i odpowiedzi na temat dezynfekcji – kompleksowy przewodnik
Dezynfekcja jest kluczowym procesem w utrzymaniu czystości i higieny w miejscach publicznych oraz prywatnych, narażonych na kontakt z różnego rodzaju mikroorganizmami. Często pojawia się pytanie: kiedy jest odpowiedni moment, aby...
Czym jest dezodoryzacja i dlaczego jest ważna?
Czy zastanawiałeś się, czym dokładnie jest dezodoryzacja i kiedy należy się na nią zdecydować? Jeśli zmagałeś się kiedykolwiek z nieprzyjemnymi zapachami w swoim domu, biurze, hotelu, czy restauracji, to kluczowe...