Deratyzacja, dezynfekcja i dezynsekcja w branży gastronomicznej

Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą należy odpowiadać za żywność, którą się produkuje oraz wprowadza do obrotu! Dlatego wskazane jest aby bacznie pilnować by produkty nie miały obniżonej jakości, nie były zanieczyszczone, gdyż mogą mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka. O czym należy pamiętać? To, aby dołożyć wszelkich możliwych starań, by oferowany produkt był jak najbardziej bezpieczny. W poniższym artykule dowiesz się między innymi jak chronić lokal gastronomiczny przed uciążliwymi szkodnikami, a także wiele innych, cennych informacji!

Restauracja- miejscem dla szkodników?

Co warto mieć na uwadze? To, iż restauracja jest idealnym i atrakcyjnym miejscem dla bardzo wielu szkodników, bowiem mogą one spowodować zarówno zanieczyszczenia mikrobiologiczne jak i fizyczne półproduktów, surowców oraz wyrobów gotowych. Do szkodników, które najczęściej  występują w lokalach gastronomicznych zaliczyć można między innymi:

  • owady latające, przede wszystkim muchy
  • owady biegające takie jak karaluchy
  • gryzonie
  • ptaki
  • oraz zwierzęta domowe.

Co istotne? Powinieneś wiedzieć, że obecność szkodników powoduje wiele zanieczyszczeń żywności oraz ogromne straty ilościowe w magazynach! Dlatego zaleca się, aby w każdym lokalu gastronomicznym opracować specjalny system kontroli i monitorowania szkodników.

Dezynfekcja, deratyzacja i dezynsekcja- skuteczne działanie w walce z szkodnikami

Czy wiesz, że doskonałym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem w lokalach gastronomicznych jest dezynfekcja? Jest to bowiem działanie, którego głównym celem jest przede wszystkim wyeliminowanie drobnoustrojów, które wywołują różnego rodzaju choroby, a także bakterii i wirusów. Warto dodać, że dezynfekcja to forma profesjonalnego odkażania powierzchni oraz pomieszczeń. Korzystając z oferty firmy otrzymujesz możliwość przeprowadzenia dezynfekcji na dwa sposoby: chemicznie z zastosowaniem właściwych preparatów, oraz fizycznie z wykorzystaniem promieniowania UV.

Dezynsekcja to proces pomagający zwalczyć szkodniki magazynowe, owady biegające i latające. Co ważne, dezynsekcję można przeprowadzić z zastosowaniem kilku metod:

  • mechaniczna- chodzi tutaj zwłaszcza o oczyszczanie i wyłapywanie
  • fizyczna- metoda, podczas której wykorzystuje się wysoką temperaturę
  • chemiczna- w tym przypadku używa się specjalnych oprysków owadobójczych
  • biologiczna- zwalczanie szkodników przy pomocy innych, żywych organizmów.

Deratyzacja-działanie, które ma na celu zwalczanie gryzoni z wykorzystaniem metod fizycznych, chemicznych, mechanicznych oraz biologicznych. Jednym z głównych priorytetów deratyzacji jest zapobieganie przedostaniu się gryzoni do lokalu gastronomicznego. Dlatego w tym przypadku tworzy się specjalną barierę tzw. karmików deratyzacyjnych, są to urządzenia które przymocowuje się do podłoża. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, iż trutka znajdująca się w środku jest w prawidłowy sposób zabezpieczona na czynniki zewnętrzne!

Zabiegi DDD- doświadczenie i wiedza

Warto pamiętać, że do przeprowadzenia zabiegów deratyzacji, dezynfekcji oraz dezynsekcji konieczna jest nie tylko wiedza w tym zakresie, ale również zdobyte doświadczenie. Istotne jest, aby wybrać i zastosować odpowiednią metodę zwalczania szkodników, w taki sposób aby nie byłą szkodliwa dla środowiska, nie zanieczyściła produktów a przede wszystkim była skuteczna! Trzeba również pamiętać, aby walka ze szkodnikami była prowadzona w sposób humanitarny, dlatego zaleca się skorzystanie z usług firm, które świadczą profesjonalne usługi w tym zakresie.

Szkodniki są bardzo dużym zagrożeniem nie tylko dla samej jakości, ale również bezpieczeństwa produktów! Mogą przenosić groźne choroby, zanieczyszczać żywność oraz powodować dodatkowe, niepotrzebne koszty! Jeśli zdecydujesz się na firmę zewnętrzną otrzymujesz również możliwość monitorowania wszelkich procesów i prowadzenia pełnej dokumentacji!

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...