Najpopularniejsze mity o komarach

W poniższym artykule postaramy się rozprawić z najczęściej pojawiającymi się mitami na temat komarów, w które niestety wierzy większość ludzi! Warto zapoznać się z tymi informacjami, bowiem ich znajomość pozwala lepiej się przed nimi chronić. Serdecznie zapraszamy do lektury! Dzisiaj praktycznie ma człowieka, który w ciągu swojego życia nie miałby kontaktu z komarami. Dzieje się tak, ponieważ życie komarów jest bardzo ściśle powiązane z człowiekiem. To my jesteśmy ich głównymi żywicielami, aczkolwiek nie jedynymi, z tego też powodu komary potrafią zrobić wszystko co w ich mocy, aby dostać się do naszej krwi. Jest to również powód, który sprawia że wokół komarów oraz ich zwyczajów narosło bardzo wiele mitów. Zapoznamy się dzisiaj z najbardziej popularnymi i wyjaśnimy dlaczego nie warto w nie wierzyć! Zapraszamy.

Czy każdy komar może nas ugryźć?

Odróżnienie samicy komara od samca nie jest łatwym zadaniem i dla prostego człowieka jest to praktycznie nieosiągalne. Jednak od razu spieszymy z odpowiedzią i uspokajamy, że nie każdy komar kłuje! Gryzą przede wszystkim samice, które potrzebują krwi aby złożyć jaja. Zastanawiasz się dlaczego samiec komara nie potrzebuje krwi człowieka? Jest to spowodowane faktem, iż samiec komara żywi się sokami roślinnymi, dlatego tez nie interesuje go człowiek.

Czy komary żywią się ludzką krwią?

Jeśli myślisz, że komary żywią się ludzką krwią- jesteś w błędzie! Należy zaznaczyć, iż komary odżywiają się tylko i wyłącznie nektarem pochodzącym z kwiatów. Natomiast krew ludzką oraz zwierzą spożywają tylko samice. Samice potrzebują krwi człowieka, ponieważ zawiera ona białko, które potrzebne jest do złożenia jaj. Co istotne? Krew ludzka odgrywa duże znaczenie, bowiem bez dostępu do niej komary nie zginą z głodu, ale nie będą mogły się rozmnażać.

Komary przenoszą koronawirusa…

Jest to temat, który stał się szczególnie popularny wraz z nastaniem pandemii, gdyż większość ludzi starała się na wszelki sposób dowiedzieć jakie są sposoby rozprzestrzeniania się koronawirusa. Należy przedstawić tutaj jasną odpowiedź- komary nie potrafią przenosić koronawirusa! Wykonany został szereg badań, które jasno wykazały że komary nie przenoszą wirusa. Co więcej? Udowodniły one, że nawet jeśli wirus wniknie do ciała, to niemal natychmiast jego ilość maleje a po około dniu nie ma po nim praktycznie żadnego śladu! Mówiąc prościej nie ma możliwości zarażania się przez komary.

Komary nie widzą

Należy obalić kolejny mit- komary posiadają oczy a więc widzą! Czy wiesz, że według przeprowadzonych badań ciemne kolory takie jak: czarny, brązowy, granatowy bądź czerwony skutecznie przyciągają komary? Ale to nie wszystko. Ciemne kolory przyciągają również promienie słoneczne, które sprawiają że człowiek znacznie szybciej się poci. Pot z kolei doskonale przyciąga komary! Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w letnie i wiosenne dni jest ubieranie się w jasne ubrania, zwłaszcza jeśli wybieramy się w miejsca narażone na występowanie komarów.

Czy komarów należy się bać?

Nie ma powodów, aby bać się komarów występujących w naszym kraju, gdyż gatunki żyjące w Polsce są niegroźne! Ich spotkanie nie niesie ze sobą żadnych poważnych następstw. Jednakże postępujące zmiany klimatu sprawiły, iż nastąpiła w tej kwestii pewna relokacja gatunków. Warto poświęcić uwagę komarowi tygrysiemu, który jest nie tylko groźny, ale również jest odpowiedzialny za rozwój wielu poważnych chorób takich jak między innymi:  zapalenie mózgu, chorób związanych z wirusem Zika, żółtą febrę, a także gorączkę zachodniego nilu. W Polsce jakiś czas temu pojawiły się pewne doniesienia, dotyczące obecności komara tygrysiego, jednak nie znalazły one potwierdzenia w rzeczywistości. Niestety komar zdążył się już osiedlić na terenie Niemiec, co stwarza bardzo poważne zagrożenie jego obecnością w naszym kraju w niedalekiej przyszłości. Mimo, iż nie stanie się to z dnia na dzień, to jednak nie warto bagatelizować tej sprawy!

Ugryzienie komara nie wywołuje uczuleń

Niestety komary wywołują uczulenie! Choć nie dochodzi do nich zbyt często, to jednak istnieją osoby, które na ukłucie komara reagują alergią. Co istotne? W przypadku tych osób obrzęk jaki pojawia się po ukłuciu komara może mieć rozmiar nawet kilkadziesiąt cm. Co więcej? U osoby uczulonej mogą pojawić się również problemy z oddychaniem, jednak w tej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Czy preparaty na komary są szkodliwe?

Preparaty odstraszające na komary mimo iż są skuteczne, to jednak mogą oddziaływać negatywnie na organizm człowieka. Aczkolwiek nie oznacza to, że nie powinno się ich stosować wcale. Bardzo dobrym przykładem jest choćby ubiegły 2020 rok, kiedy w naszym kraju można było zauważyć inwazję komarów i kleszczy. Jednak jest jedna bardzo ważna zasada, iż wszelkie środki należy stosować według wszelkich zasad jakie podane są przez producenta!

Odkomarzanie jest szkodliwe……

Owszem komary jest przede wszystkim szkodliwe niezwykle skuteczne i szkodzi, ale tylko i wyłącznie komarom! Co więcej? Przy okazji jest to również doskonały środek na kleszcze i mieszki, czyli wszelkie szkodniki. Należy zaznaczyć, iż preparaty, które wykorzystuje się w odkomarzaniu mogą negatywnie działać na inne owady. Z tego właśnie powodu wymaga się zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegu. Pamiętaj w celu ochrony innych owadów, zaleca się przeprowadzanie zabiegu wczesnym rankiem lub wieczorem.

Jeśli potrzebujecie Państwo solidnej, profesjonalnej i szybkiej pomocy- zapraszamy do korzystania z naszego zabiegu odkomarzania! Anty- Szkodnik skutecznie pozbędzie się komarów jednocześnie otaczając maksymalną troską inne, pożyteczne owady.

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...