Niebezpieczne owady latem- jak reagować na użądlenia i ugryzienia?

Które z owadów spotykanych najczęściej w porze letniej są rzeczywiście groźne, a ich użądlenie, ugryzienie czy ukąszenie może spowodować poważne konsekwencje? Co należy zrobić, kiedy już zostaliśmy ugryzieni? Odpowiedzi zarówno na te, jak i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Owady towarzyszą nam latem praktycznie każdego dnia i mimo że większość ludzi przyzwyczaiło się do ich obecności, to jednak w naszym kraju występują owady, których ugryzienie czy użądlenie może stać się przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych! Choć większość przypadków spotkania z owadem kończy się tylko swędzącym uczuleniem, to jednak z czasem mogą pojawić się większe problemy. A więc, na które z owadów należy zwrócić szczególną uwagę?

Meszki- co stosować po ugryzieniu?

Czy wiesz, że meszki gryzą wyjątkowo boleśnie? Mimo, iż są to małe i niepozorne owady, to posiadają aparat gębowy, który jest doskonale przystosowany zarówno do rozcinania skóry, jak i wysysania krwi. Co istotne? Ich ślina jest substancją mocno uczulającą! Z tego też powodu bliski kontakt z meszkami dla zdecydowanej większości osób kończy się bolesnym ugryzieniem. Z reguły są to rany w miejscu ugryzienia, mocno nasilony ból a także opuchlizna i zaczerwienienie. Warto dodać, iż objawy te mogą utrzymywać się dość długo. Zastanawiasz się co stosować na ugryzienie meszki? Skuteczne, dobre i sprawdzone metody można znaleźć praktycznie w każdym domu: na miejsce ugryzienia można przyłożyć cebulę, można też rozcieńczyć ocet i przyłożyć wacik nim nasączony. Poprzez takie zastosowanie objawy powinny zostać w znacznym stopniu złagodzone!

Ugryzienie przez osy, pszczoły i szerszenie – co zrobić ?

Użądlenie przez wszystkie te owady odbywa się z podobnymi skutkami, dlatego najczęściej traktuje się je łącznie. Każdy, kto został użądlony choć jednokrotnie przez któryś z wyżej wymienionych owadów, doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo ich użądlenie boli. O czym warto pamiętać? Otóż zarówno w przypadku ugryzienia osy, szerszenia czy pszczoły należy zranione miejsce przemyć wodą z mydłem. Inne domowe sposoby na ukąszenie to m.in. plaster cebuli, przeciśnięty przez praskę czosnek bądź okład sody zmieszanej z wodą. Wszystkie sposoby nie tylko pomogą zneutralizować kwas, ale również zmniejszą opuchliznę oraz ograniczą uporczywy świąd. W przypadku osób uczulonych niezwykle istotne jest, by posiadać przy sobie odpowiedni lek, który można natychmiast zaaplikować, nim pojawią się pierwsze objawy. To szybki i skuteczny sposób na zapobiegnięcie wystąpieniu ciężkich powikłań, a nawet zgonu.

Co więcej? Zawsze po użądleniu należy być czujnym! Zastanawiasz się dlaczego? Otóż, jeśli obok standardowych objawów takich jak : opuchlizna, zaczerwienienie dołączą kolejne np. gorączka, złe samopoczucie, osłabienie czy kłopoty z oddychaniem, należy natychmiast wezwać pomoc, ponieważ może to oznaczać bardzo silną reakcję alergiczną, która może zakończyć się zgonem.

Spotkanie z kleszczem – co robić?

Spotkanie z kleszczem może oznaczać spore kłopoty! Wskutek ocieplenia klimatu populacja kleszczy zdecydowanie się zwiększyła i rozprzestrzeniła w miejsca, w których wcześniej nigdy jej nie było! Ale to nie wszystko. Coraz więcej z nich to nosiciele groźnych dla człowieka drobnoustrojów! Najgroźniejsze z nich to kleszczowe zapalenie mózgu oraz bolerioza. Co ciekawe, kleszcze gryzą niepostrzeżenie. Wyposażone są w aparat gębowy, dzięki któremu z łatwością wnikają w skórę i mocno przytwierdzają się do niej! Co należy zrobić, kiedy zauważysz kleszcza wbitego w swoje ciało? Należy go jak najszybciej usunąć! Miejsce po usunięciu kleszcza należy precyzyjnie zdezynfekować i pozostawić do dalszej obserwacji. Najczęściej po ukąszeniu przez kleszcza nie odczuwa się ani bólu, ani żadnych innych dolegliwości. Aczkolwiek, jeśli po okresie 3-4 miesięcy od usunięcia kleszcza pojawi się rumień w tym miejscu lub dojdą inne grypopodobne dolegliwości, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem! Pamiętaj, może to oznaczać, że zainfekowani jesteśmy chorobą i konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czerwone mrówki – co zrobić po ugryzieniu?

Powinieneś wiedzieć, że w przeciwieństwie do mrówek domowych, mrówki czerwone potrafią być groźne! Z reguły trzymają się z dala od człowieka, preferują miejsca wilgotne, dlatego też poszukują miejsc w lesie, gdzie jest jej pod dostatkiem. Podczas wakacji bardzo często można spotkać czerwone mrówki w trakcie wypadu do lasu lub pikniku na łące. Należy zaznaczyć, iż są one dosyć wrogo nastawione, przez co mogą atakować błyskawicznie! Wścieklice zwyczajne wyposażone są w wysuwane żądła, których bardzo chętnie używają do przeganiania wielu intruzów ze swojego terytorium. Co istotne? Mrówki czerwone niemal natychmiast po ataku rozcinają skórę człowieka jednocześnie wprowadzając do niej kwas mrówkowy. W miejscu ugryzienia pojawia się małe zaczerwienienie, ból ustępuje szybko, nie jest zbyt silny. W celu złagodzenia skutków ugryzienia przez mrówkę, można zastosować specjalny żel kojący, który można dostać w każdej aptece! Innym równie dobrym sposobem, jest schłodzenie miejsca ugryzienia poprzez przykładanie zimnego kompresu. Choć ugryzienie mrówki czerwonej nie jest zazwyczaj groźne, to jednak w przypadku pojawienia się budzących niepokój objawów, należy zasięgnąć fachowej porady lekarskiej.

Skuteczne odkomarzanie latem – naprawdę warto!

Aby pozbyć się uciążliwych owadów, które uprzykrzają życie latem, można przeprowadzić specjalne zabiegi, wykonywane na zewnątrz. Anty- Szkodnik wykonuje profesjonalne i kompleksowe opryski, które rozprowadzane są na zarośla w pobliżu domu lub obiektu. Co więcej? Nasi doświadczeni specjaliści zwykle wykorzystują do nich zamgławianie ULV, które tworzy mgłę malutkich kropelkach. Dzięki dużemu ciśnieniu udaje się ją rozprowadzić nawet w najmniejsze zakamarki! Warto zaznaczyć, iż dobrze skomponowane preparaty doskonale działają podczas zabiegów a wykonywanie ich we wskazanych godzinach i według konkretnych zaleceń danego producenta sprawia, że w żadnym wypadku nie zagrażają one owadom, które są pożyteczne.

 Serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą Anty- Szkodnik, która przeprowadza profesjonalne zabiegi dezynsekcji i odkomarzania. Posiadamy bardzo duże doświadczenie, wiele lat obecności na rynku a także ogromne grono zadowolonych Klientów. Po więcej szczegółowych informacji, zapraszamy do naszej firmy! Zawsze i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!

Inne wpisy
cgCmJ
zdSZuZlElx
Locate Me a Sugardaddy Usa
Getting a sugar daddy can be a little complicated. You want to find a better site, but you also no longer want to get an unacceptable kind of sugardaddy. Sugar...
A Serious Latin Going out with Website
A serious Latin dating web page is certainly not the average online dating site. They offer many options and solutions to generate sure you find the right match. This kind...