Niebezpieczne owady latem- jak reagować na użądlenia i ugryzienia?

Które z owadów spotykanych najczęściej w porze letniej są rzeczywiście groźne, a ich użądlenie, ugryzienie czy ukąszenie może spowodować poważne konsekwencje? Co należy zrobić, kiedy już zostaliśmy ugryzieni? Odpowiedzi zarówno na te, jak i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Owady towarzyszą nam latem praktycznie każdego dnia i mimo że większość ludzi przyzwyczaiło się do ich obecności, to jednak w naszym kraju występują owady, których ugryzienie czy użądlenie może stać się przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych! Choć większość przypadków spotkania z owadem kończy się tylko swędzącym uczuleniem, to jednak z czasem mogą pojawić się większe problemy. A więc, na które z owadów należy zwrócić szczególną uwagę?

Meszki- co stosować po ugryzieniu?

Czy wiesz, że meszki gryzą wyjątkowo boleśnie? Mimo, iż są to małe i niepozorne owady, to posiadają aparat gębowy, który jest doskonale przystosowany zarówno do rozcinania skóry, jak i wysysania krwi. Co istotne? Ich ślina jest substancją mocno uczulającą! Z tego też powodu bliski kontakt z meszkami dla zdecydowanej większości osób kończy się bolesnym ugryzieniem. Z reguły są to rany w miejscu ugryzienia, mocno nasilony ból a także opuchlizna i zaczerwienienie. Warto dodać, iż objawy te mogą utrzymywać się dość długo. Zastanawiasz się co stosować na ugryzienie meszki? Skuteczne, dobre i sprawdzone metody można znaleźć praktycznie w każdym domu: na miejsce ugryzienia można przyłożyć cebulę, można też rozcieńczyć ocet i przyłożyć wacik nim nasączony. Poprzez takie zastosowanie objawy powinny zostać w znacznym stopniu złagodzone!

Ugryzienie przez osy, pszczoły i szerszenie – co zrobić ?

Użądlenie przez wszystkie te owady odbywa się z podobnymi skutkami, dlatego najczęściej traktuje się je łącznie. Każdy, kto został użądlony choć jednokrotnie przez któryś z wyżej wymienionych owadów, doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo ich użądlenie boli. O czym warto pamiętać? Otóż zarówno w przypadku ugryzienia osy, szerszenia czy pszczoły należy zranione miejsce przemyć wodą z mydłem. Inne domowe sposoby na ukąszenie to m.in. plaster cebuli, przeciśnięty przez praskę czosnek bądź okład sody zmieszanej z wodą. Wszystkie sposoby nie tylko pomogą zneutralizować kwas, ale również zmniejszą opuchliznę oraz ograniczą uporczywy świąd. W przypadku osób uczulonych niezwykle istotne jest, by posiadać przy sobie odpowiedni lek, który można natychmiast zaaplikować, nim pojawią się pierwsze objawy. To szybki i skuteczny sposób na zapobiegnięcie wystąpieniu ciężkich powikłań, a nawet zgonu.

Co więcej? Zawsze po użądleniu należy być czujnym! Zastanawiasz się dlaczego? Otóż, jeśli obok standardowych objawów takich jak : opuchlizna, zaczerwienienie dołączą kolejne np. gorączka, złe samopoczucie, osłabienie czy kłopoty z oddychaniem, należy natychmiast wezwać pomoc, ponieważ może to oznaczać bardzo silną reakcję alergiczną, która może zakończyć się zgonem.

Spotkanie z kleszczem – co robić?

Spotkanie z kleszczem może oznaczać spore kłopoty! Wskutek ocieplenia klimatu populacja kleszczy zdecydowanie się zwiększyła i rozprzestrzeniła w miejsca, w których wcześniej nigdy jej nie było! Ale to nie wszystko. Coraz więcej z nich to nosiciele groźnych dla człowieka drobnoustrojów! Najgroźniejsze z nich to kleszczowe zapalenie mózgu oraz bolerioza. Co ciekawe, kleszcze gryzą niepostrzeżenie. Wyposażone są w aparat gębowy, dzięki któremu z łatwością wnikają w skórę i mocno przytwierdzają się do niej! Co należy zrobić, kiedy zauważysz kleszcza wbitego w swoje ciało? Należy go jak najszybciej usunąć! Miejsce po usunięciu kleszcza należy precyzyjnie zdezynfekować i pozostawić do dalszej obserwacji. Najczęściej po ukąszeniu przez kleszcza nie odczuwa się ani bólu, ani żadnych innych dolegliwości. Aczkolwiek, jeśli po okresie 3-4 miesięcy od usunięcia kleszcza pojawi się rumień w tym miejscu lub dojdą inne grypopodobne dolegliwości, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem! Pamiętaj, może to oznaczać, że zainfekowani jesteśmy chorobą i konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czerwone mrówki – co zrobić po ugryzieniu?

Powinieneś wiedzieć, że w przeciwieństwie do mrówek domowych, mrówki czerwone potrafią być groźne! Z reguły trzymają się z dala od człowieka, preferują miejsca wilgotne, dlatego też poszukują miejsc w lesie, gdzie jest jej pod dostatkiem. Podczas wakacji bardzo często można spotkać czerwone mrówki w trakcie wypadu do lasu lub pikniku na łące. Należy zaznaczyć, iż są one dosyć wrogo nastawione, przez co mogą atakować błyskawicznie! Wścieklice zwyczajne wyposażone są w wysuwane żądła, których bardzo chętnie używają do przeganiania wielu intruzów ze swojego terytorium. Co istotne? Mrówki czerwone niemal natychmiast po ataku rozcinają skórę człowieka jednocześnie wprowadzając do niej kwas mrówkowy. W miejscu ugryzienia pojawia się małe zaczerwienienie, ból ustępuje szybko, nie jest zbyt silny. W celu złagodzenia skutków ugryzienia przez mrówkę, można zastosować specjalny żel kojący, który można dostać w każdej aptece! Innym równie dobrym sposobem, jest schłodzenie miejsca ugryzienia poprzez przykładanie zimnego kompresu. Choć ugryzienie mrówki czerwonej nie jest zazwyczaj groźne, to jednak w przypadku pojawienia się budzących niepokój objawów, należy zasięgnąć fachowej porady lekarskiej.

Skuteczne odkomarzanie latem – naprawdę warto!

Aby pozbyć się uciążliwych owadów, które uprzykrzają życie latem, można przeprowadzić specjalne zabiegi, wykonywane na zewnątrz. Anty- Szkodnik wykonuje profesjonalne i kompleksowe opryski, które rozprowadzane są na zarośla w pobliżu domu lub obiektu. Co więcej? Nasi doświadczeni specjaliści zwykle wykorzystują do nich zamgławianie ULV, które tworzy mgłę malutkich kropelkach. Dzięki dużemu ciśnieniu udaje się ją rozprowadzić nawet w najmniejsze zakamarki! Warto zaznaczyć, iż dobrze skomponowane preparaty doskonale działają podczas zabiegów a wykonywanie ich we wskazanych godzinach i według konkretnych zaleceń danego producenta sprawia, że w żadnym wypadku nie zagrażają one owadom, które są pożyteczne.

 Serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą Anty- Szkodnik, która przeprowadza profesjonalne zabiegi dezynsekcji i odkomarzania. Posiadamy bardzo duże doświadczenie, wiele lat obecności na rynku a także ogromne grono zadowolonych Klientów. Po więcej szczegółowych informacji, zapraszamy do naszej firmy! Zawsze i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...