Ślimaki – przydatne czy szkodliwe?

Ostatnim czasem w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się temat ślimaków. Z tego też powodu w poniższym artykule poruszamy ten temat, opisując najczęstsze gatunki, które można spotkać w naszych przydomowych ogródkach oraz przedstawimy zarówno zalety, jak i wady wynikające z ich obecności. Podajemy także skuteczne i sprawdzone metody zwalczania zbyt dużej ilości ślimaków w naszym otoczeniu. Zapraszamy!

Zdecydowana większość z nas, gdy myśli o ślimakach utożsamia je jako bardzo wolne, mozolne, zupełnie nieszkodliwe oraz spokojne zwierzątka, które żyją swoim życiem i niespecjalnie rzucają się w oczy. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że ślimaki to gatunek mięczaków, mimo iż mogą przynieść korzyści, to z drugiej strony mogą również powodować nieodwracalne szkody! Niestety bardzo częste deszcze, jakich doświadczamy podczas obecnej wiosny i lata, powodują że ślimaki są nadzwyczaj aktywne i można je spotkać praktycznie wszędzie.

Jaki gatunek  ślimaka występuje w Polsce najczęściej?

Należy zaznaczyć, iż w naszym kraju najczęściej spotykanym gatunkiem ślimaka jest Gastropoda, występujących w 2 odmianach: z muszlą oraz bez muszli (tzw. ślimaki nagie). Ciekawostką jest fakt, iż w naszym klimacie ślimaki bez muszli odgrywają dużo większą rolę jako szkodniki roślin uprawnych! Zastanawiasz się gdzie można jest spotkać? Otóż najczęściej występują w wilgotnych i chłodnych otoczeniach, w górnych warstwach ziemi. Żerują przede wszystkim w ogrodzie w porze nocnej, dlatego też znalezienie ich nie zawsze jest prostą sprawą. Warto dodać, że ślimaki nie przepadają za niskimi temperaturami (zwłaszcza poniżej -3 stopni Celsjusza). Co więcej? Źle znoszą także zbyt wysokie temperatury, upalne dni, kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza.

Korzyści wynikające z obecności ślimaków

Ślimaki w przeciwieństwie do wielu innych „mieszkańców” naszych działek bądź ogrodów mogą przynosić bardzo pozytywne skutki swojej obecności. Niezwykle przydatne mogą być również w ogrodzie, bowiem zjadają zgniłe rośliny i nasiona chwastów. Często stanowią także pokarm m.in. dla myszy, nornic czy kretów.

Negatywne skutki obecności ślimaków

O czym warto pamiętać? Niestety, negatywnych skutków obecności ślimaków jest zdecydowanie więcej niż pozytywnych! Niektóre z brzuchonogów mogą bardzo źle wpływać na uprawy, kwiaty, warzywa. Kolonia ślimaków w ciągu zaledwie kilku godzin może spowodować ogromne zniszczenia dużych powierzchni zasadzonych roślin. Dlatego, gdy tylko zauważysz takie oznaki jak: wygryzione liście i korzenie warzyw, należy zareagować natychmiast, aby zapobiec dalszej inwazji ślimaków!

Ślimaki – główny wróg grzybiarzy?

Czy wiesz, że oprócz hodowców roślin i warzyw, ślimaki są również głównym wrogiem grzybiarzy? Poprzez wyjadanie lub nadgryzanie młodych grzybów, znacznie utrudniają zbiory. Co istotne? Ślimaki zjadają także grzyby trujące, dlatego nie zaleca się wierzyć wielu opiniom, że wszystkie nadgryzione grzyby są w pełni bezpieczne dla ludzi.

Profilaktyka i skuteczne zwalczanie ślimaków

Ślimaki bardzo często przywożone są nieświadomie na teren obiektów, wraz z materiałami budowlanymi, gruzem bądź ziemią. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest regularna kontrola zarówno obiektów jak ich otoczenia. Rośliny rosnące w okolicach obiektów warto systematycznie kosić, ścinać i eliminować, aby nie dopuścić do jej gnicia! Należy również usuwać deski i kamienie, gdyż mogą stanowić doskonałe kryjówki dla ślimaków. Pamiętaj, warto naprawiać także wszelkie pojawiające się nieszczelności, które ułatwiają szkodnikom wejście do pomieszczeń.

W celu wyeliminowania ślimaków można też korzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego celu środków chemicznych takich jak: nawozy dla ślimaków. Właściwie dobrane składniki i forma użytkowa substancji pozwoli znacznie ograniczyć populację ślimaków zarówno w uprawach rolniczych, warzywnych, na trawnikach, jak i w ogrodach i na działkach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zwalczania ślimaków, zapraszamy do kontaktu! Doświadczeni specjaliści Anty- Szkodnik zawsze i chętnie służą pomocą i fachową poradą! Serdecznie zapraszamy.

Inne wpisy
Dlaczego mrówki wracają do mieszkania?
Dlaczego Twoje mieszkanie stało się ulubionym miejscem dla mrówek? Czy tradycyjne metody oraz internetowe porady nie przynoszą efektów? Może po profesjonalnej interwencji wróciły jeszcze w większej liczbie? Powód może być...
Gryzonie zimujące w domu – jak chronić się przed nimi w sezonie zimowym?
Zimowy chłód zwykle zaprasza do naszych domów nieproszonych gości: gryzonie, a zwłaszcza myszy. Niestety, ale obecność tych małych intruzów może prowadzić do poważnych szkód i ryzyka. Dowiedz się, jak zabezpieczyć...
Niebezpieczeństwa niedbalstwa w zwalczaniu szkodników – co grozi, jeśli zlekceważymy owady w naszym domu?
Owady są naszymi sąsiadami od niepamiętnych czasów. Pomimo starań ludzi, by się ich pozbyć, wiele z nich wciąż osiedla się w naszych mieszkaniach. Ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji...