Czy meszki gryzą? Jak sobie z nimi radzić?

Zastanawiasz się, jak wygląda ukąszenie meszki? Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ meszki to jedna z największych zmór lata. Mimo, iż nie atakują celowo ludzi, jednak spotkanie z nimi może doprowadzić do bolesnego ugryzienia. Choć są to małe muszki łudząco przypominające niegroźne muszki owocówki, jednak potrafią ugryźć i to bardzo boleśnie. Właśnie dlatego, warto wiedzieć jak wyglądają ugryzienia meszki oraz jak sobie z nimi skutecznie radzić. Zapraszamy do lektury!

Ugryzienie meszki- jak wygląda?

Niestety, ale ugryzienia meszek należą do tych bolesnych. Należy podkreślić, iż meszki posiadają zaawansowany aparat gębowy, którym z łatwością rozcinają skórę, aby później przyczepić się do niej przy pomocy specjalnych włosków. W efekcie na skórze powstaje rana, z której płynie krew. Co ciekawe, w ślinie meszki znajdują się substancje, które poprawiają konsystencję krwi a nawet zmniejszają ból towarzyszący ukąszeniu. Mimo tego, to właśnie ślina meszek stanowi tutaj największy problem. Dlaczego? Znajdują się w niej również substancje, które są toksyczne dla organizmu człowieka. Z tego powodu praktycznie u wszystkich osób występuje obrzęk, ból a także gorączka.

Ugryzienie meszki pozostawia duży ślad, większy niż w przypadku ugryzienia komara. Rana puchnie, swędzi i krwawi a objawy mogą utrzymywać się nawet przez wiele dni! Gorsza sytuacja ma miejsce, jeśli wystąpi alergia na ugryzienie meszki. Wówczas może pojawić się wysoka gorączka, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, kłopoty z oddychaniem a nawet utrata przytomności. W tej sytuacji należy jak najszybciej wezwać lekarza, ponieważ liczy się tak naprawdę każda minuta.

Jak rozpoznać meszkę- jak wygląda?

Meszki są małe, mierzą około 6 mm, aczkolwiek zdarzają się przypadki, ze mogą mieć tylko 2 mm i być praktycznie niewidoczne. Najczęściej są ciemnoszare lub czarne. Ich charakterystyczną cechą, która rzuca się w oczy jest przede wszystkim krępe ciało. Głowa meszki znajduje się poniżej przedplecza a odnóża są krótkie i pogrubione. Z kolei, skrzydła są duże i szerokie.

Gdzie najczęściej można spotkać meszkę?

Meszki najczęściej występują na terenach podmokłych, w strumykach i rzekach. Dotyczy to nie tylko małych osobników, ale również dorosłych meszek. Wszystkie twardo trzymają się terenów mocno wilgotnych. Samice meszek składają jaja wprost do wody (jednorazowo jest to nawet ok. 500 jaj), a następnie po ok. 3 tygodniach z jaj wylęgają się larwy. Po kolejnych kilku tygodniach ulegają przepoczwarzaniu. Jako dorosłe meszki odlatują w poszukiwaniu krwi oraz, aby dać życie nowemu pokoleniu.

Niestety meszki potrafią być bardzo natrętne, dlatego spotkanie z nimi może skończyć się źle. Są bardzo agresywne, samo ich ugryzienie jest nieprzyjemne, bolesne i pozostawia swój ślad na dłuższy czas, niż w przypadku ukąszenia przez komara.

Jak zapobiegać ukąszeniom meszki?

Tak naprawdę, każdy z nas powinien uważać na meszki. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż ich ugryzienie jest bolesne i pozostawia ślad na wiele dni. Osoby uczulone powinny zachować szczególną ostrożność i uczynić wszystko, aby nie doszło do spotkania z tym owadem. Działania, jakie należy podjąć, aby zapobiec ugryzieniom meszki to m.in.:

  • Podczas pobytu na łonie natury, a w szczególności w bliskim otoczeniu zbiorników wodnych należy stosować specjalne preparaty odstraszające meszki
  • Zaleca się zakładanie odzieży, która zasłania ciało
  • Aby odstraszyć meszki można wykorzystać rozcieńczony olejek waniliowy
  • Skuteczną ochroną są również moskitiery, które zabezpieczą przed atakiem meszki

Zwalczanie meszek- zaufaj profesjonalistom!

Są sytuacje, kiedy warto zdecydować się na zwalczanie meszek przez sprawdzoną firmę DDD. Zabieg ten polecany jest m.in.:

  • Jeśli mieszkacie w pobliżu rzeki
  • Jeśli jesteście uczuleni na jad tych owadów
  • Jeśli meszki często pojawiają się w domu

Proponujemy wykonanie szybkiego zabiegu, który polega na zamgławianiu ULV na obszarze, gdzie występują meszki. Specjalistyczny, biobójczy aparat wprowadzany jest w miejsca, w których pojawiają się meszki. To bardzo silny preparat, który dostępny jest wyłącznie dla profesjonalnych firm DDD. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu z nami!

Inne wpisy
Dlaczego mrówki wracają do mieszkania?
Dlaczego Twoje mieszkanie stało się ulubionym miejscem dla mrówek? Czy tradycyjne metody oraz internetowe porady nie przynoszą efektów? Może po profesjonalnej interwencji wróciły jeszcze w większej liczbie? Powód może być...
Gryzonie zimujące w domu – jak chronić się przed nimi w sezonie zimowym?
Zimowy chłód zwykle zaprasza do naszych domów nieproszonych gości: gryzonie, a zwłaszcza myszy. Niestety, ale obecność tych małych intruzów może prowadzić do poważnych szkód i ryzyka. Dowiedz się, jak zabezpieczyć...
Niebezpieczeństwa niedbalstwa w zwalczaniu szkodników – co grozi, jeśli zlekceważymy owady w naszym domu?
Owady są naszymi sąsiadami od niepamiętnych czasów. Pomimo starań ludzi, by się ich pozbyć, wiele z nich wciąż osiedla się w naszych mieszkaniach. Ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji...