Deratyzacja – czy jest konieczna?

Deratyzacja dotyczy wszystkich form gryzoni, aczkolwiek samo słowo pochodzi o likwidowania szczurów. Szczury od setek lat stanowią plagę, przenoszą liczne choroby groźne dla życia i zdrowia człowieka. Obecnie nie spotykamy nasilenia tych chorób, przynajmniej jeśli chodzi o nasz kraj. Czy szczury nie stanowią już takiego zagrożenia, jak kiedyś? Odpowiedzi na te oraz one pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Czy i jakie choroby przenoszą szczury?

Jak wiadomo, szczury mieszkają w kanalizacji. Niestety warunki jakie tam panują są świetnym siedliskiem praktycznie wszystkich znanych mikroorganizmów dla człowieka. Szczur przenosząc je wszystkie na swoim grzbiecie może spowodować wśród ludzi wiele chorób, w tym również zakaźnych. Wśród mikrobów przenoszonych przez szczury można wymienić m.in.:

  • Dżumę – śmiertelna choroba, która pozbawiła życia miliony ludzi
  • Tyfus plamisty – choroba odpowiedzialna za epidemie w przeszłości, jednak nie w każdym przypadku śmiertelna
  • Tularemię – choroba, przypominająca ostre zatrucie pokarmowe
  • Szczurzą gorączkę – choroba wywołana ugryzieniami szczurów, powodująca bóle stawów, gorączkę, wymioty oraz wysypką skórną. Może zakończyć się śmiercią.
  • Leptospirozę – choroba cechująca się m.in. gorączką, zapaleniem spojówek, bólami mięśni. Co istotne? Może doprowadzić do poważnych powikłań bądź śmierci

Kompleksowa deratyzacja- jak to wygląda?

Podczas zabiegu deratyzacji stosuje się kilka metod:

  • Likwidowanie gryzoni sposobem mechanicznym- pułapki
  • Stosowanie pestycydów- trucie gryzoni poprzez rozpylanie trucizny
  • Podsypywanie trutek- jedna z najbardziej znanych pułapek zachęcająca do zjedzenia trucizny

Ważne! Stosowane różnego rodzaju środki w tych samych miejscach należy zmieniać, gdyż szczury są bardzo inteligentne. Co ciekawe, nawet bardzo głodne szczury nie skuszą się na apetyczną zawartość pułapki, jeśli skojarzą w przeszłości jej położenie ze śmiercią innego osobnika.

Co jest główną przyczyną rozwoju kolonii szczurów?

Stacje epidemiologiczne ostrzegają przed dwiema czynnościami, które znacznie wpływają na szybki wzrost populacji tych gryzoni. Mowa tutaj o: śmieceniu oraz wrzucanie resztek jedzenia do toalety. To właśnie wrzucanie resztek pokarmu do toalety stwarza zaproszenie szczurów do stołu. Ze względu na to, iż żyją one w kanalizacji, resztki trafiają najpierw do nich a dopiero następnie do oczyszczalni ścieków.

Co może spowodować brak regularnej deratyzacji?

Mimo, że większość osób nie zwraca na to uwagi, każdego dnia odpowiednie służby regularnie rozstawiają pułapki na szczury w piwnicach. Zadajesz sobie pytanie- czy jest to konieczne, czy tylko dmuchanie na zimne? Niestety szczury są ciągle obecne zarówno w kanalizacji, jak i piwnicach, dlatego rozkładając w tych miejscach pułapki nie zabezpieczamy się na przyszłość, ale walczymy z ogromną populacją tych gryzoni. Jest to gatunek bardzo odporny i szybko się rozmnażający, co od dawien dawna stanowiło poważne zagrożenie dla człowieka.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej deratyzacji, nie czekaj dłużej! Koniecznie zapoznaj się z ofertą ANTYSZKODNIK. Specjaliści DDD gwarantują szybkie, sprawne i skuteczne zwalczanie gryzoni. Zapraszamy!

Inne wpisy
cgCmJ
zdSZuZlElx
Locate Me a Sugardaddy Usa
Getting a sugar daddy can be a little complicated. You want to find a better site, but you also no longer want to get an unacceptable kind of sugardaddy. Sugar...
A Serious Latin Going out with Website
A serious Latin dating web page is certainly not the average online dating site. They offer many options and solutions to generate sure you find the right match. This kind...