Deratyzacja a wpływ na ekologię

Deratyzacja jest procesem polegającym na eliminowaniu z otoczenia człowieka szczurów, myszy, nornic, kretów i kun, które wyrządzają bardzo wiele szkód w domach, magazynach czy gospodarstwach. Główny powód, dla którego usuwa się gryzonie, to roznoszenie przez nie bardzo wielu chorób: dżumy, tyfusu, włośnicy, wścieklizny bądź wirusowego zapalenia wątroby typu B, a także pozostawianie zanieczyszczeń w postaci odchodów czy sierści. Ponadto, powodują poważne szkody materialne, niszcząc zapasy żywności.

Sprawdzone domowe sposoby na gryzonie

Choć walkę z plagą gryzoni można rozpocząć, wykorzystując nowoczesne metody, jednak warto wcześniej wypróbować domowe, tradycyjne sposoby. Przede wszystkim należy zadbać o obecność kota lub psa. Wykorzystać można również ptaki drapieżne oraz tchórze- to najwięksi wrogowie gryzoni, niezwykle pomocni w eliminacji szkodników. Szczególnie pomocne w tym celu są psy rasy jamnik i terier.

Pomocne w walce ze szczurami jest także zasadzenie odpowiednich roślin, których gryzonie nie tolerują. To m.in. rumianek, wilczomlecz, nostrzyk czy oleander. Poza tym zwierzęta te nie tolerują również woni czosnku, świeżych liści pomidorów oraz kostek toaletowych. Co ciekawe, myszy nienawidzą folii aluminiowej. Mimo, iż do końca nie wiadomo, czy chodzi o zapach, połysk czy dźwięk, lecz jedno jest pewne- jej rozłożenie w kilku miejscach może okazać się naprawdę skutecznym rozwiązaniem!

  1. Profesjonalna deratyzacja                                 

Usuwanie gryzoni na własną rękę jest trudne i niestety zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. Jednak nic straconego- w rozwiązaniu problemu może pomóc deratyzacja przeprowadzana przez doświadczonych specjalistów, z wykorzystaniem dedykowanych metod i środków. Należy pamiętać, że warunkiem skutecznego pozbycia się szkodników jest wykonanie tzw. wizji lokalnej oraz wdrożenie profilaktyki. Metodą mechaniczną na pozbycie się gryzoni jest rozstawienie pułapek mechanicznych oraz klatek. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się pułapki z mechanizmem spustowym. Najlepiej umieszczać je w miejscach zaciemnionych, zakrytych czy mało uczęszczanych.

Co istotne? Przynęta w pułapkach musi być świeża, a co za tym idzie często zmieniana i atrakcyjna dla gryzoni. Do ekologicznych pułapek na gryzonie należy m.in. plastikowy tunel. Jak działa w praktyce? Gdy zwabiony przysmakiem gryzoń wchodzi do środka, zmienia się jej kat nachylenia i pułapka zatrzaskuje się. Specjaliści od eliminacji szkodników wykorzystują również pułapki z lepem. Gdy zwierzę ich dotknie, już nie uwolni się od mocnego kleju. Poza tym popularne są także odstraszacze elektroniczne, które wytwarzają dźwięk o określonej częstotliwości, sprawiający gryzoniom ból.

Masz jakieś pytania bądź wątpliwości? Skontaktuj się z nami, a chętnie udzielimy fachowej porady. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z ofertą i skorzystania z naszych usług DDD. Gwarantujemy szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu! Zapraszamy.

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...