Walczysz z molami? Sprawdź, jak wypędzić je raz na zawsze!

 Zobaczyłeś w swoim mieszkaniu latające mole? To najwyższy czas, by zrobić dokładny przegląd zarówno garderoby, jak i kuchennych szafek, ponieważ może być ich znacznie więcej! Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź jak pozbyć się moli i odstraszyć je raz na zawsze. Zapraszamy.

Mole – jak wyglądają i jak się rozmnażają?

W domach/ mieszkaniach zazwyczaj występują 2 rodzaje moli: odzieżowe i spożywcze. To niewielkie, kilkumilimetrowe latające insekty. Oba rodzaje są do siebie bardzo podobne, bowiem różnią się tylko barwą i kształtem skrzydeł. Nim staną się dorosłymi osobnikami, są jasnokremowymi bądź żółtymi larwami.

Czy wiesz, ze w domowych, sprzyjających warunkach mole mogą rozmnażać się praktycznie przez cały rok? Cykl życia mola wynosi około 2 tygodni. To czas, w którym samica może złożyć nawet 200 jaj, z których po kilkunastu dniach wykluwają się nowe insekty. Okres larwalny trwa od miesiąca do kilku miesięcy.

Czy mole są niebezpieczne dla człowieka?

Choć mole powodują wiele szkód, nie stwarzają zagrożenia dla człowieka. Nie gryzą ani nie roznoszą żadnych chorób. Dlatego, jeśli zdarzy Ci się zjeść żywność, w której znajdowały się mole, nie musisz martwić się o swoje zdrowie.

Skąd biorą się mole w domu i jak znaleźć ich larwy?

Mole zazwyczaj przedostają się do mieszkania przez otwarte okno wiosną lub latem np. ze znajdującego się obok zaniedbanego mieszkania lub pobliskiego śmietnika. Z kolei, mole spożywcze najczęściej trafiają do domu wraz z zakupami. Należy zaznaczyć, iż larwy zagnieżdżają się w produktach sypkich m.in. mące, ryżu bądź kaszy. Larwy można również znaleźć w produktach importowanych takich jak: kakao, suszone owoce czy kawa.

Ważne! Jeśli zauważysz w swoim mieszkaniu latające mole– nie czekaj dłużej! Zacznij szukać jaj i larw, aby uniemożliwić insektom dalsze rozmnażanie się. Zastanawiasz się jak znaleźć jaja i larwy moli spożywczych? Jakie ślady mogą być dowodem na to, że pod Twoim dachem pojawiły się mole?

  • Charakterystyczne zbite produkty sypkie
  • Małe pajęczyny np. na opakowaniach produktów sypkich
  • Małe dziurki w opakowaniach produktów spożywczych

Powinieneś zacząć od przeglądu szafek i półek w kuchni. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których przechowujesz produkty sypkie. Co więcej? Obejrzyj precyzyjnie opakowania takich produktów jak: mąka, kasza, ryż, cukier czy bułka tarta. Warto również przejrzeć suszone produkty, czekoladę i orzechy. Jeśli chodzi o jaja i kokony szkodników, możesz znaleźć je wewnątrz wyżej wymienionych produktów. Jednak nie tylko- mogą się również znajdować pod przykryciami pojemników, słoików, w szafkach, na ścianie lub pod sufitem.

Mole ubraniowe – jak je znaleźć?

Jeśli chodzi o mole ubraniowe, żerują przede wszystkim na ubraniach, które wiszą w szafie. Atakują także obicia mebli, pościel oraz wykładziny. Jeśli zauważyłeś na tkaninach wygryzione dziurki, to ich „projektantami” są z pewnością mole. Charakterystyczną cechą świadczącą o obecności moli ubraniowych jest też specyficzny zapach stęchlizny- wówczas możesz mieć pewność, że te małe insekty zagnieździły się w Twojej szafie. Jaja moli znajdziesz przede wszystkim w ciasnych zakamarkach szafy.

Skuteczne metody na odstraszenie moli spożywczych i ubraniowych

Co ciekawe, z molami spożywczymi możesz skutecznie walczyć za pomocą zapachów! Pamiętaj, że insekty nie znoszą lawendy, cytrusów a w szczególności pomarańczy. To zapachy bardzo przyjemne dla większości ludzi, dlatego tym bardziej warto wypełnić nimi swoją kuchnię. W szufladach i szafkach z produktami, które kochają mole ułóż suszone skórki pomarańczy i mandarynek. Na kuchennym blacie możesz ustawić zioła w doniczkach np. rozmaryn, tymianek czy szałwię, ponieważ za ich zapachem mole również nie przepadają. Nie zapominaj też o systematycznym myciu szafek prostym sposobem- najlepiej wodą z octem.

Jeśli zależy Ci na tym, aby mole nie zagnieździły się w Twojej szafie, zachowaj odpowiednie przestrzenie między ubraniami. Prostym językiem mówiąc, chodzi o to, by elementy garderoby nie przylegały do siebie zbyt mocno. Jeśli masz taką możliwość, trzymaj ubrania w pokrowcach. W żadnym wypadku nie wkładaj do szafy wilgotnych i brudnych rzeczy! Warto także pamiętać o regularnym wietrzeniu szafy.

A co w sytuacji, kiedy w szafie pojawiły się mole? Na początku wyjmij z szafy wszystkie ubrania, wytrzep, wypierz i wysusz na słońcu. Kolejny etap to porządkowanie garderoby- należy umyć ja dokładnie nie tylko w środku, ale i na zewnątrz. Z powodzeniem możesz do tego użyć wody z octem lub szarego mydła. Aby jeszcze skuteczniej odstraszyć mole, warto stosować drewniane wieszaki, najlepiej sosnowe. Ponadto, na rynku dostępnych jest również wiele zawieszek do szafy, których zadaniem jest odstraszenie moli.

Specjalne preparaty na usuwanie moli

Jeśli wszelkie domowe sposoby walki z molami nie przynoszą oczekiwanego efektu, warto sięgnąć po dedykowane środki. Pamiętaj jednak, że muszą być one w pełni bezpieczne dla ludzi i w żaden sposób nie wpływać negatywnie na przechowywaną żywność. Jednym z najlepszych sposobów na mole są feromonowe pułapki. Nie tylko przyciągają one dorosłe osobniki, ale skutecznie zapobiegają ich dalszemu rozmnażaniu się. Pomagają również kontrolować obecność insektów w mieszkaniu

Jeśli mimo wdrożenia powyższych metod, problem moli wciąż nie został rozwiązany- warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy ekspertów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą- gwarantujemy, że pomożemy Ci oczyścić dom z moli.

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...