Robak z pancerzem w mieszkaniu- co to może być?

Zauważyłeś w swoim domu czarnego robaka z pancerzem i zastanawiasz się co to może być oraz czy jest groźny? Poradzić sobie samemu czy korzystać z pomocy firmy DDD? To pytania pojawiające się często, gdy w domu pojawiają się czarne owady z pancerzem. Przeczytaj poniższy artykuł a poznasz kilka najczęściej pojawiających się w domach owadów, oraz dowiesz się czy są groźne i co należy zrobić, gdy się pojawią. Zapraszamy!

Najbardziej uciążliwy skorupiak w domu- Prosionek Szorstki

Wyróżnia go charakterystyczny wygląd, w którym najbardziej w oczy rzuca się szorstki, pokryty bruzdami pancerz. Jego ciało jest w kolorze ciemnoszarym, aczkolwiek występuje również w kolorze rudym bądź brązowym i mierzy do 15 mm. Posiada małą głowę, z której odchodzą długie czułki wyposażone w specjalne receptory, które znacznie ułatwiają prosionkom znalezienie pożywienia. Specyficzną cechą prosionków jest wydzielanie amoniaku w przypadku wyczucia zagrożenia.
Gdzie żyją prosionki? Najczęściej jako miejsce do życia wybierają obszary chłodne i wilgotne. W środowisku naturalnym można go spotkać m.in. w lasach, pod kamieniami, pod korą drzew, pod starymi pniami a także na padlinie. Niestety swoje miejsce znajdują także blisko człowieka- w piwnicach, na strychach bądź altanach. Prawdę mówiąc, można je spotkać wszędzie tam, gdzie jest spokojnie, wilgotno i dość chłodno.

Należy zaznaczyć, iż prosionek jest szkodnikiem– jego pożywienie stanowi nie tylko martwa materia organiczna, ale też młode rośliny i nasiona. Właśnie z tego powodu mogą doprowadzić do znacznych uszkodzeń roślin. W mieszkaniach/ domach niszczyć mogą zarówno elewację, jak i elementy wyposażenia. W celu ich eliminacji należy dążyć do obniżenia wilgotności, a jeśli nie jest to możliwe, należy koniecznie zastosować specjalne preparaty biobójcze.

Poważne zagrożenie dla drewnianych elementów domu- Stonoga Murowa

Stonoga Murowa swoim wyglądem przypomina bardzo prosionka szorstkiego. Warto dodać, iż oba gatunki występują bardzo często obok siebie. Zarówno jeden, jak i drugi owad potrzebują wilgotnego środowiska. Stonogę można spotkać m.in. w butwiejącym drewnie, w gnijącej roślinności, ale także w pobliżu człowieka- w piwnicach lub skoszonej i gnijącej trawie. Ciało stonogi ma długość ok. 18 mm, pokryte jest twardym pancerzem o kolorze ciemnoszarym.

Co odróżnia te 2 gatunki? Pancerzyk u stonogi pokryty jest jasnymi kropkami. Co więcej? Stonoga posiada również nieco inne czułki- są proste i składają się z 3 segmentów. Jeśli chodzi o odnóża, są praktycznie niewidoczne, ponieważ schowane są pod pancerzem. Owady są szkodnikami i są w stanie wyrządzić poważne szkody, szczególnie wśród roślinności m.in. obgryzając liście i kwiaty. To jeszcze nie wszystko, bowiem stonoga może też wyrządzić szkody w drewnianych elementach domu. Pojawienie się w domu tego owada oznacza, że jest w nim zbyt wilgotno! Aby temu zapobiec, warto skorzystać z usługi osuszania i odgrzybiania budynków. Pamiętaj, że wilgotność nie tylko sprzyja ich pojawieniu się, ale jest również groźna dla ludzi i może powodować choroby.

Mącznik Młynarek

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich szkodników Mącznik jest chrząszczem. Jego ciało mierzy do 15 mm i jest mocno wydłużone, w kolorze brunatno- brązowym. Co go wyróżnia? Mącznik posiada wyraźny podział na głowę, okrągłe przedplecze oraz odwłok wyposażony w parę skrzydeł, które ukryte są pod pokrywami. Pokrywy skrzydeł sprawiają wrażenie, że posiada on pancerz. Są one podłużnie bruzdowane oraz lekko lśniące. Mącznik posiada również 3 pary odnóży i niewielkie czułki znajdujące się na głowie.

Mącznik Młynarek to przede wszystkim szkodnik żywności. Stanowi zagrożenie nie tylko dla zboża, ale może zaatakować również płatki, otręby czy nawet suszone owoce. Zdarzają się przypadki, że atakuje też mięso wędzone. W jedzeniu, które zostało zaatakowane przez Mącznika można znaleźć białe poczwarki, które wraz ze wzrostem stają się coraz ciemniejsze (pomarańczowo-brązowe) i mierzą ok. 25 mm. Chrząszcz stwarza duże zagrożenie m.in. dla piekarni, magazynów i silosów.

Dezynsekcja owadów z pancerzem

Nasza firma pomogła już wielu Klientom, którzy borykali się z obecnością owadów z pancerzem w domu. Tak naprawdę mieliśmy okazję usuwać już wszystkie możliwe szkodniki pojawiające się w domach i mieszkaniach. Stały rozwój, szkolenia oraz wykonywanie każdego dnia wielu różnych zabiegów sprawia, iż jesteśmy na bieżąco z wszelkimi nowymi preparatami. Posiadamy także najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu możemy wykonywać zabiegi skutecznie i szybko. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty!

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...