Wlatujące szerszenie do domu – jak je zwalczać?

Szerszenie są nie tylko irytujące, ale także niebezpieczne. Wiele osób boi się tego agresywnego rodzaju os, a szczególnie gdy znajdą się one w ich domu. Nie tylko dokuczają, ale mogą także stwarzać poważne zagrożenie dla alergików. Często szukanie gniazda szerszeni jest trudnym zadaniem, dlatego też ważne jest szybkie i skuteczne zwalczenie tych owadów.

Jak chronić się przed szerszeniami w domu?

 1. Siatki w oknach: Doskonała bariera dla owadów. Dzięki nim możemy cieszyć się świeżym powietrzem, nie martwiąc się o niespodziewane odwiedziny.
 2. Naturalne metody odstraszania:
  • Czosnek: Szerzenie nie przepadają za tym zapachem. Zawieszenie naciętych wianków czosnku odstrasza je skutecznie.
  • Rośliny: Niektóre rośliny, takie jak bratki, pelargonie czy lawenda, mają zapachy, których szerszenie unikają. Warto posadzić je przy oknach.
 3. Chemiczne i elektroniczne odstraszacze: Są dostępne w wielu sklepach i mogą pomóc w odstraszeniu szerszeni.
 4. Pułapki na osowate: Efektywne w złapaniu owadów, które przylatują do ich zapachu, a następnie zostają unieruchomione klejem.

Co zrobić, gdy problemem jest gniazdo szerszeni?

Jeśli zauważysz gniazdo w pobliżu domu, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów – ANTY SZKODNIK. Jeśli jednak chcesz próbować samodzielnie:

 1. Działaj rano lub wieczorem, kiedy owady są mniej aktywne.
 2. Użyj oprysku z solanki, zwłaszcza dla gniazd w trudno dostępnych miejscach.
 3. Jeśli decydujesz się na środki chemiczne, gaśnice biobójcze są bardzo skuteczne. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości.
 4. Zabezpiecz się przed użądleniami, zakładając kilka warstw ubrań.
 5. Jeśli gniazdo nie jest dużym problemem, możesz poczekać do zimy. Większość kolonii ginie w zimie, z wyjątkiem królowej, co pozwala bezpiecznie usunąć gniazdo.

Co zrobić, gdy znajdziemy gniazdo szerszeni w domu?

Jeśli uda Ci się odnaleźć gniazdo szerszeni w domu, ważne jest zachowanie ostrożności i unikanie zbliżania się do niego. Najlepiej będzie wezwać specjalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie w usuwaniu gniazd szerszeni.

Wybierając profesjonalną firmę ANTY SZKODNIK, oszczędzisz sobie stresu i ryzyka związanego z samodzielną interwencją. Zapraszamy!

Inne wpisy
Jakie mogą być konsekwencje niekontrolowanego rozmnażania się myszy?
Plaga myszy to problem, z którym wielu właścicieli firm musi zmierzyć się na co dzień. Są one uciążliwymi szkodnikami, które potrafią szybko rozmnażać się i zagrażać higienie oraz bezpieczeństwu w...
Przeciwdziałanie prusakom – 6 czynników, które odstraszają owady
W obecnych czasach coraz większą popularność zyskują metody naturalnego zwalczania szkodników. W przypadku prusaków, stworzeń uważanych za jedne z najbardziej irytujących insektów w domu, istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie...
Ocena potrzeby deratyzacji
Zwalczanie szkodników stało się niezwykle ważnym zagadnieniem dla firm i instytucji na całym świecie. Szkodliwe gryzonie takie jak szczury, myszy lub nornice mogą powodować wiele problemów, od zniszczeń w budynkach...