Wlatujące szerszenie do domu – jak je zwalczać?

Szerszenie są nie tylko irytujące, ale także niebezpieczne. Wiele osób boi się tego agresywnego rodzaju os, a szczególnie gdy znajdą się one w ich domu. Nie tylko dokuczają, ale mogą także stwarzać poważne zagrożenie dla alergików. Często szukanie gniazda szerszeni jest trudnym zadaniem, dlatego też ważne jest szybkie i skuteczne zwalczenie tych owadów.

Jak chronić się przed szerszeniami w domu?

 1. Siatki w oknach: Doskonała bariera dla owadów. Dzięki nim możemy cieszyć się świeżym powietrzem, nie martwiąc się o niespodziewane odwiedziny.
 2. Naturalne metody odstraszania:
  • Czosnek: Szerzenie nie przepadają za tym zapachem. Zawieszenie naciętych wianków czosnku odstrasza je skutecznie.
  • Rośliny: Niektóre rośliny, takie jak bratki, pelargonie czy lawenda, mają zapachy, których szerszenie unikają. Warto posadzić je przy oknach.
 3. Chemiczne i elektroniczne odstraszacze: Są dostępne w wielu sklepach i mogą pomóc w odstraszeniu szerszeni.
 4. Pułapki na osowate: Efektywne w złapaniu owadów, które przylatują do ich zapachu, a następnie zostają unieruchomione klejem.

Co zrobić, gdy problemem jest gniazdo szerszeni?

Jeśli zauważysz gniazdo w pobliżu domu, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów – ANTY SZKODNIK. Jeśli jednak chcesz próbować samodzielnie:

 1. Działaj rano lub wieczorem, kiedy owady są mniej aktywne.
 2. Użyj oprysku z solanki, zwłaszcza dla gniazd w trudno dostępnych miejscach.
 3. Jeśli decydujesz się na środki chemiczne, gaśnice biobójcze są bardzo skuteczne. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości.
 4. Zabezpiecz się przed użądleniami, zakładając kilka warstw ubrań.
 5. Jeśli gniazdo nie jest dużym problemem, możesz poczekać do zimy. Większość kolonii ginie w zimie, z wyjątkiem królowej, co pozwala bezpiecznie usunąć gniazdo.

Co zrobić, gdy znajdziemy gniazdo szerszeni w domu?

Jeśli uda Ci się odnaleźć gniazdo szerszeni w domu, ważne jest zachowanie ostrożności i unikanie zbliżania się do niego. Najlepiej będzie wezwać specjalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie w usuwaniu gniazd szerszeni.

Wybierając profesjonalną firmę ANTY SZKODNIK, oszczędzisz sobie stresu i ryzyka związanego z samodzielną interwencją. Zapraszamy!

Inne wpisy
Charakterystyka i zwalczanie ptaszyńca kurzego w hodowli drobiu
Ptaszyniec kurzy, znany także jako Dermanyssus gallinae, jest pasożytem występującym głównie na fermach hodowlanych kur oraz innych ptaków, takich jak jaskółki, gołębie, czy szpaki. Te roztocza często dostają się do...
Strąkowiec Czteroplamy – profil chrząszcza z rodziny stonkowatych
Strąkowiec czteroplamyznany naukowo jako Callosobruchus maculatus F., jest małym chrząszczem z rodziny stonkowatych, podrodziny strąkowcowatych. Dorosłe osobniki osiągają długość między 2 a 5 milimetrów, prezentując owalne, wydłużone ciała pokryte żółtymi...
Jak zapobiegać pojawianiu się szerszeni w domu i ogrodzie?
Szerszenie mogą być nie tylko irytujące, ale także stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. W poniższym artykule dowiesz się, jak identyfikować i lokalizować gniazda szerszeni, jakie są metody bezpiecznego usuwania tych...