Zrozumienie i zapobieganie inwazji pluskiew – wszystko, co musisz wiedzieć

Pluskwy, te nieprzyjemne i często spotykane szkodniki, mogą być nieproszonymi gośćmi w naszych domach. Ich wytrzymałość i zdolność przetrwania w ekstremalnych warunkach, w tym przy niskich temperaturach jakie panują obecnie, sprawiają, że są wyjątkowo trudne do zwalczenia. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, które nurtuje wielu: czy pluskwy przechodzą w stan hibernacji?

Aktywność pluskiew w różnych porach roku

Nie istnieje „sezon pluskiew” jako taki, ponieważ te owady mogą pojawić się przez cały rok. Jednakże, ich aktywność może się różnić w zależności od regionu i pory roku. Pluskwy odżywiają się krwią a ich adaptacyjność do różnorodnych warunków życia sprawia, że nie są one zależne od zmieniających się pór roku, tak jak inne szkodniki. Czynniki takie jak dostępność pożywienia i warunki środowiskowe mogą wpływać na ich aktywność.

Diapauza pluskiew – czy to hibernacja?

Choć pluskwy nie hibernują, mogą wejść w stan podobny do uśpienia, znanego jako diapauza. Ten mechanizm przetrwania jest aktywowany, gdy owady te są wystawione na działanie niskich temperatur przez dłuższy czas. Co istotne? Gdy temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza, pluskwy spowalniają swoje procesy metaboliczne, co pozwala im przetrwać miesiące bez jedzenia. Choć miesiącach zimowych ich aktywność może być zredukowana, ale w kontrolowanych warunkach domowych, diapauza może nie wystąpić.

Wpływ podróży na rozprzestrzenianie się pluskiew

Zwiększona aktywność pluskiew obserwowana jest w okresach wzmożonych podróży, takich jak lato czy święta. Pluskwy często „podróżują” wraz z ludźmi, nieświadomie przenoszone z miejsca na miejsce. W przeszłości, dzięki rosnącej popularności podróży międzynarodowych, pluskwy doświadczyły ponownego rozkwitu. Warto zaznaczyć, że pandemia COVID-19 spowodowała tymczasowy spadek ich aktywności, ale z powrotem do normalności, liczba inwazji może wzrosnąć.

Jak zapobiegać inwazji pluskiew?

Zważywszy na to, że pluskwy mogą być aktywne przez cały rok, ważne jest, aby być czujnym w zapobieganiu ich inwazji. Można je znaleźć w każdym miejscu, od ekonomicznych moteli po luksusowe hotele. Podczas podróży pamiętaj, aby sprawdzić miejsce spania pod kątem obecności pluskiew. Uważnie sprawdzaj ramy łóżek, materace i inne ukryte miejsca. Pluskwy często ukrywają się w małych szczelinach i pojawiają się głównie nocą. Jeśli zauważysz żywe owady, plamy krwi lub ekskrementy, to sygnał, że mogą być w pobliżu. Po powrocie do domu, należy prać ubrania w gorącej wodzie i dokładnie odkurzać bagaż, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia pluskiew do domu.

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...