Szerszeń kontra osa – jak je rozróżnić?

Zarówno szerszenie, jak i osy to często spotykane latem owady, które przyciągają uwagę swoim charakterystycznym czarno-żółtym ubarwieniem i donośnym bzyczeniem. Choć te owady mogą wydawać się nieco przerażające, w rzeczywistości nie są agresywne, ale ich użądlenia mogą być bolesne, zwłaszcza dla osób uczulonych. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej różnicom między szerszeniami a osami oraz podpowiemy, jak zapobiegać ich pojawianiu się w naszym otoczeniu.

Różnice w wyglądzie

Jak odróżnić szerszenia od osy?

Rozpoczynając od wyglądu, osa wyróżnia się żółto-czarnymi pasami oraz charakterystycznym zwężeniem w środkowej części odwłoka, znanym jako „talia osy”. Osa zwykle osiąga długość od 15 do 18 mm, podczas gdy szerszeń może dorastać do imponujących 35 mm. Obie te grupy owadów mają gładkie, nieowłosione ciała, co odróżnia je od pszczół i trzmieli.

Co więcej? Szerszenie wyróżniają się większymi rozmiarami i mniej intensywnym ubarwieniem w porównaniu z osami. U os jest więcej żółci zarówno na odnóżach, jak i głowie, podczas gdy szerszeń ma żółte barwy głównie na odwłoku w okolicach żądła. Warto zaznaczyć, że niektóre gatunki szerszeni mogą również mieć pomarańczowe odcienie.

Dieta owadów

Co jedzą osy i szerszenie?

  • Osy są drapieżnikami, które polują na inne owady, takie jak mszyce czy gąsienice, a także mogą zjadać padlinę
  • Szerszenie, natomiast oprócz polowania na szkodniki, takie jak pszczoły, często spożywają dojrzałe owoce

Mechanizm żądlenia

Jak żądlą te owady?

Mimo wielu mitów dotyczących jadu szerszeni i os, oba te owady nie są z natury agresywne, ale mogą bronić swojego gniazda. Warto zauważyć, że mogą wielokrotnie żądlić, w przeciwieństwie do pszczół, które żądło tracą po jednym użyciu. Co ciekawe, jad szerszenia i osy jest bardzo podobny, choć szerszenie mogą wstrzyknąć nieco więcej jadu z powodu swoich rozmiarów.

Zapobieganie pojawianiu się gniazd

Jak ograniczyć ryzyko gniazdowania w ogrodzie?

Aby zniechęcić te owady do zakładania gniazd, warto posadzić w ogrodzie rośliny takie jak bratki, pelargonie czy mięta pieprzowa, które działają odstraszająco. Regularne obserwowanie potencjalnych miejsc na gniazda, takich jak strychy czy budki lęgowe, może również pomóc w ich wczesnym wykryciu i zapobieganiu.

Zwalczanie gniazd

Jak radzić sobie z niechcianymi gniazdami?

Metody zwalczania gniazd os i szerszeni są podobne i obejmują stosowanie środków owadobójczych. Jednakże, ze względu na ryzyko, zaleca się zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednim doświadczeniem i sprzętem do bezpiecznego usunięcia gniazd. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy – sprawdź ofertę ANTY-SZKODNIK!

Ochrona przed użądleniami

Aby uniknąć użądleń, należy zachować ostrożność w pobliżu miejsc, gdzie mogą występować gniazda os i szerszeni. Unikaj gwałtownych ruchów w pobliżu owadów i nie próbuj ich przepędzać, ponieważ może być to odbierane jako zagrożenie. W sytuacji przypadkowego zbliżenia się do gniazda, najlepiej jest powoli się oddalić, zachowując spokój.

Pierwsza pomoc po użądleniu

W przypadku użądlenia przez osę lub szerszenia, ważne jest, aby jak najszybciej usunąć żądło (jeśli zostało), a następnie zastosować zimny okład, aby zmniejszyć opuchliznę i ból. Osoby, które są uczulone na jad błonkoskrzydłych, powinny mieć przy sobie leki przeciwhistaminowe i w razie potrzeby natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, chociaż szerszenie i osy mogą wydawać się niebezpieczne, to zrozumienie ich zachowań i różnic pomoże Ci lepiej radzić sobie z ich obecnością w Twoim otoczeniu. Pamiętaj, że oba te owady pełnią ważną rolę w ekosystemie, np. w kontroli populacji innych szkodników. Dlatego zamiast od razu decydować się na zwalczanie, warto rozważyć metody zapobiegawcze, które pozwolą na współistnienie z tymi fascynującymi stworzeniami.

Inne wpisy
Jakie owady najczęściej gryzą w wakacje?
Lato to sezon, który większość z nas kojarzy z przyjemnościami, ale ma także swoje mniej przyjemne strony – obecność owadów, które potrafią skutecznie zakłócić nasz wypoczynek. Dowiedz się, jakie insekty...
Jak skutecznie przygotować się do zamgławiania termicznego?
Zamgławianie termiczne to zaawansowana metoda dezynfekcji, wykorzystywana na zewnątrz do eliminacji różnych szkodników. Jest to doskonały sposób na pozbycie się komarów, much, muszek oraz innych nieproszonych gości, które mogą zakłócać...
Pluskwy w miejscach publicznych – czy metro i pociągi są ich siedliskiem?
Pluskwy, choć kojarzone głównie z prywatnymi przestrzeniami, takimi jak domy i hotele, mogą być również problemem w miejscach publicznych, w tym w metrze czy pociągach. W tym artykule rozwiewamy mity...