Naścierwek rudonogi – charakterystyka i biologia

Naścierwek rudonogi (necrobia rufipes) jest chrząszczem należącym do rodziny przekraskowatych. Choć charakteryzuje się słabymi zdolnościami lotu, jednak jest bardzo szybkim biegaczem.

Jak wygląda dieta naścierwka rudonogiego?

Chrząszcz ten żywi się różnorodnymi produktami bogatymi w białko i tłuszcz, takimi jak mączka rybna, wędliny, wędzone mięso, sery, nasiona roślin oleistych, kopro, guano i czosnek. Wśród naścierwków rudonogich występuje kanibalizm; zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy konsumują jaja i larwy innych owadów. W ich diecie często znajdują się również wylinki i martwe owady.

Występowanie naścierwka rudonogiego

Naścierwek rudonogi jest szeroko rozpowszechniony, ale rzadko spotykany w naturalnych środowiskach. Głównie można go znaleźć w zakładach przetwórstwa mięsa i serów, takich jak rzeźnie, ubojnie, masarnie, pakowalnie, hurtownie oraz w miejscach produkujących karmę dla mięsożernych zwierząt domowych.

Opis fizyczny naścierwka rudonogiego

Długość dorosłych osobników waha się od 3,5 do 7 mm. Ich ciało może być zielone, niebieskie lub fioletowe, z żółtoczerwonymi pierwszymi członami czułków i odnóż. Głowa ma trójkątny kształt z zaokrąglonymi krawędziami i jest węższa od przedplecza. Czułki składają się z 11 segmentów o zróżnicowanej budowie.

Jak rozmnaża się naścierwek rudonogi?

Po przepoczwarczeniu następuje kopulacja, a następnie składanie jaj, które mogą być niszczone z powodu kanibalizmu. Samice składają od 140 do 2000 jaj, chociaż zazwyczaj ich liczba nie przekracza 300. Jaja są zgięte, owalne i lekko wydłużone, z białym, lśniącym początkowym kolorem. Larwy, początkowo białe, z czasem ciemnieją i pojawiają się na nich brązowe przepaski.

Rozwój naścierwka rudonogiego

Długość rozwoju jaj zależy od temperatury i wynosi od 8 do 14 dni w zależności od warunków. Larwy unikają światła i przebywają głównie w spożywanym pokarmie, drążąc w nim korytarze. Co warto podkreślić? Rozwój larw jest uzależniony od dostępności pokarmu i warunków temperaturowych, najkrótszy przy spożyciu larw innych owadów.

Naścierwek rudonogi – straty

Naścierwek rudonogi jest szkodnikiem w przemyśle spożywczym, szczególnie w zakładach mięsnych, powodując zanieczyszczenie i zjadanie produktów. Powoduje również szkody w muzeach, niszcząc eksponaty takie jak wypchane zwierzęta czy mumie egipskie.

Metody kontroli i zapobiegania

Aby zminimalizować straty wywołane przez naścierwki rudonogie, kluczowe jest utrzymywanie wysokiej higieny w miejscach przechowywania i przetwarzania żywności. Obejmuje to regularne czyszczenie i dezynfekcję, uszczelnianie szczelin, w których mogą się schronić owady, oraz kontrolę surowców i produktów wprowadzanych do zakładu. Co więcej? Stosowanie pułapek świetlnych i feromonowych może również pomóc w monitorowaniu i redukcji populacji tych szkodników.

Badania nad naścierwkiem rudonogim

Przeprowadzane badania mają na celu lepsze zrozumienie cyklu życiowego naścierwka rudonogiego oraz skuteczniejsze metody jego zwalczania. Analizowane są różne środowiska i rodzaje pożywienia pod kątem tempa rozwoju larw, co pozwala na opracowanie skuteczniejszych strategii kontroli. Badania te są kluczowe w adaptacji metod zwalczania w zmieniających się warunkach przemysłowych i klimatycznych.

Naścierwek rudy – edukacja i świadomość

Podnoszenie świadomości wśród pracowników przemysłu przetwórczego na temat znaczenia i metod zapobiegania infestacji naścierwka rudonogiego jest równie ważne. Szkolenia w zakresie identyfikacji szkodnika i pierwszych kroków w przypadku jego wykrycia mogą znacząco przyczynić się do szybkiej reakcji i ograniczenia rozprzestrzeniania się populacji.

Wyzwania i przyszłość

Naścierwek rudonogi, jako szkodnik adaptujący się do różnych warunków środowiskowych i różnorodnych źródeł pożywienia, stanowi ciągłe wyzwanie dla przemysłu spożywczego. Oczekuje się, że w miarę globalizacji i zmian klimatycznych, przyszłe strategie zarządzania szkodnikami będą musiały być coraz bardziej zintegrowane i oparte na multidyscyplinarnych badaniach. Zapobieganie i kontrola naścierwka rudonogiego pozostaną kluczowymi aspektami w utrzymaniu standardów jakości i bezpieczeństwa produktów spożywczych na całym świecie.

Inne wpisy
Charakterystyka i zwalczanie ptaszyńca kurzego w hodowli drobiu
Ptaszyniec kurzy, znany także jako Dermanyssus gallinae, jest pasożytem występującym głównie na fermach hodowlanych kur oraz innych ptaków, takich jak jaskółki, gołębie, czy szpaki. Te roztocza często dostają się do...
Strąkowiec Czteroplamy – profil chrząszcza z rodziny stonkowatych
Strąkowiec czteroplamyznany naukowo jako Callosobruchus maculatus F., jest małym chrząszczem z rodziny stonkowatych, podrodziny strąkowcowatych. Dorosłe osobniki osiągają długość między 2 a 5 milimetrów, prezentując owalne, wydłużone ciała pokryte żółtymi...
Jak zapobiegać pojawianiu się szerszeni w domu i ogrodzie?
Szerszenie mogą być nie tylko irytujące, ale także stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. W poniższym artykule dowiesz się, jak identyfikować i lokalizować gniazda szerszeni, jakie są metody bezpiecznego usuwania tych...